Dopřejte orchidejím správnou péči. Bohatě se vám odvděčí

Orchideje miluje snad každý. Vynikají jedinečnou krásou a unikátností, ale málokdo o ně umí správně pečovat a dopřát jim to, co skutečně potřebují a ocení. Jak na to, aby rostly a sílily?

Vyhněte se velkému horku

To může být největší chyba v létě. Pokud je vaše rostlina vystavena stálému slunečnímu záření, nebude prospívat. V pokoji nebo na balkóně si také musíte najít místo, kde je hodně světla, ale slunce na něj celodenně nepálí. V opačném případě hrozí, že listy začnou žloutnout a opadávat a rostlina také může shodit své květy. Z jižního nebo západního okna ji proto dejte raději do severovýchodní místnosti nebo na stůl ve slunné místnosti, kam ale slunce nesvítí přímo a celý den.

Správné zavlažování

Vzduchové kořeny orchidejí absorbují hodně tekutiny, takže zvlhčování zvenku je stejně důležité jako zalévání půdy. Orchidej se vyplatí postavit na štěrkové podloží. Tím se nezakoření přímo ve stojaté vodě, ale zajistí se jí vlhkost. V horkém létě můžete pod oblázky každý den nalít trochu ne příliš studené vody. Navíc můžete tekutinu do prostředí orchideje rozstřikovat i několikrát denně pomocí jemného rozprašovače, což rostlina také dokáže ocenit. Jednou až dvakrát týdně zalévejte půdu odstátou nebo dešťovou vodou. Nikdy však nenechávejte rostlinu ve vodě stát. Tekutina může vést k hnilobě kořenů a listů nebo dokonce celé rostliny.

Jak dodat živiny?

Je třeba dodržovat to, že orchidej přihnojujeme během růstu. Kupujte jen speciální hnojivo určené přímo pro orchideje, které splňuje nejvyšší nároky na aminokyseliny. Ty pak dokážou zajistit intenzivnější růst a také je rostlina dokáže snadno přijímat svými kořeny.

Období odpočinku

Po odkvětu orchidej uložte na chladnější místo a zalévejte ji každých deset dní. Tak jí dopřejete dostatečný odpočinek na to, aby poté opět mohla nechat vyrůst novým kořenům i květům.

ZDROJ: tudasfaja.com