Fascinující teorie vědců: Pokud máte modré oči, tato informace vás šokuje

Barva očí je jednou z mnoha odrůd, které nás v přírodě odlišují. Barva očí je řízena mnohem složitějšími způsoby, než se dříve myslelo. Biologie a genetika znaku barvy očí poukazují na řadu variací v genetickém programu a modré oči byly přítomny v DNA nejstarších známých lidí; v roce 2018 jeden výzkum dokonce našel tento znak v DNA dvou různých lidských ostatků v severní Evropě Výsledky studie byly následující. Ty pocházely od jedinců tmavé pleti z doby před neuvěřitelnými 9 000 a 7 000 lety.

milaneyecenter.com

Příroda zamíchá naše geny

Podle nové studie, o níž informoval server Business Insider, mají všichni modroocí lidé společného předka, který žil před 6 000 až 10 000 lety. Modroocí protolidé měli genetickou mutaci, která se nakonec rozšířila po celém světě.

Vědci po této mutaci v genu zvaném OCA2 pátrají již několik let. Tento gen produkuje pigment melanin, který určuje barvu očí, vlasů a kůže. Mutace v genu OCA2 změnila barvu očí z hnědé na modrou.

Čtěte také: Víte, k čemu slouží poutko na patě boty?

abc.net.au

Všichni mají stejného předka

Vědcům se však stále nepodařilo najít správnou formu této mutace. Nakonec našli mutaci ve zcela jiném genu, HERC2, který gen OCA2 „vypíná“. V přímém překladu to znamená, že vypíná hnědou barvu očí a vytváří modrou barvu.

Tato mutace je zakódována u všech lidí s modrýma očima. Kdy se tato mutace rozšířila? Pravděpodobně při přesunu prvních lidí z Afriky do dnešní Evropy. To by vysvětlovalo, proč mají modré oči pouze lidé evropského původu. Navíc podle této teorie mohou mít všichni modroocí lidé společného evropského předka.