Česko-slovenské vztahy zažívají neobvyklé napětí poté, co premiér Petr Fiala veřejně oslovil Roberta Fica s výzvou k přehodnocení postoje Slovenska v rámci evropských sankcí vůči Rusku. Tato výměna názorů prostřednictvím dopisů rozproudila debatu mezi českými politiky, kteří se ostře rozchází v názoru, jak by měla vypadat budoucí spolupráce mezi oběma zeměmi. Mnozí se shodují, že právě po volbách bude nutné přistoupit k nápravě narušených vztahů a obnovit tradiční mezivládní jednání. Co všechno zarezonovalo ve veřejném prostoru a jaký mají čeští politici plán do budoucna?
Diplomatický trapas dopisem
Premiér Petr Fiala se rozhodl oslovit svého slovenského kolegu Roberta Fica dopisem, ve kterém jej vyzval k přehodnocení postoje Slovenska k osmnáctému balíčku sankcí proti Rusku. Dopis vyzníval v duchu výzvy k jednotě a odhodlání, jakým by měl demokratický svět čelit ruské agresi. „Věřím, že právě Slovensko jako náš nejbližší partner v regionu zohlední odpovědnost vůči společným evropským hodnotám svobody, bezpečnosti a solidarity,“ napsal Fiala. Jenže forma zvolená pro tento apel vyvolala u mnohých vlnu nepochopení – proč se nevolalo, nejednalo tváří v tvář, ale místo toho vznikla veřejná korespondence?
Ostrá odpověď z Bratislavy
Robert Fico zareagoval rychle a s chladnou hlavou. V odpovědi nezapomněl zdůraznit suverenitu Slovenska a postavil se za zájmy své země. „Slovenská republika je demokratická a suverénní země… Jedná se o slovenský národně-státní zájem. Žádám Vás, abyste jej respektoval,“ vzkázal Fialovi. Jeho reakce nepůsobila emotivně, ale spíše diplomaticky pečlivě vyváženě, přesto však v sobě nesla jasný vzkaz: Slovensko se nebude řídit pokyny zvenčí, zvlášť ne těmi veřejně adresovanými.
Rozhádaní premiéři a mlčící diplomacie
Celá výměna dopisů se odehrála na pozadí faktu, že Fialova vláda před časem jednostranně zrušila pravidelná česko-slovenská mezivládní jednání. Právě to podle většiny oslovených politiků vyvolalo zbytečnou komunikační propast mezi oběma zeměmi. Senátor Robert Šlachta k tomu poznamenal, že „společná mezivládní jednání se nikdy neměla přerušovat“, a dodal, že sousedské vztahy nelze jednoduše vypnout podle politické nálady.
Rozdělení názorů v politické scéně
Politici napříč spektrem se v reakci na kauzu rozdělili. Zatímco senátor Zdeněk Hraba vyzývá k obnovení co nejužších vztahů se Slovenskem, poslanec ODS Karel Krejza upozorňuje na blížící se volby a tvrdí, že případná jednání mohou počkat. Kateřina Konečná z hnutí Stačilo! pak celou aféru komentovala velmi ostře: „Celou tuto kauzu považuji za šílenou.“ Podle ní Fiala ignoruje národní zájmy jak české, tak slovenské, a měl by spíše pracovat na prohlubování spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky.
Vztahy s V4 i Slovenskem jsou na dně
Nejde jen o Slovensko. Více hlasů z české scény poukazuje na obecný úpadek vztahů se zeměmi V4. Šéf Motoristů sobě Petr Macinka uvedl, že „kabinet Petra Fiály hluboce poškodil naše vztahy se Slovenskem i s Maďarskem“ a označil současnou politiku za nedospělou. Podobně se vyjádřil i Tomio Okamura, který varoval před ztrátou spojenců a slíbil, že SPD obnoví přátelské vztahy nejen se Slovenskem, ale i v rámci V4.
Pozvání od Fica a morální políček
Zvláštní pozornost vyvolalo i gesto Roberta Fica, který Fialu v dopise oslovil křestním jménem a zároveň jej pozval na návštěvu Slovenska. Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová to vnímá jako ironické vyřešení celého incidentu: „Fico mu dal nepochybně morální facku.“ Očekává, že na Slovensko už vyrazí až nová vláda, protože Fialova reakce je podle ní vysoce nepravděpodobná. Přesto zůstává otázkou, zda se český premiér vůbec ještě k této záležitosti nějak vyjádří.
Vláda kritizována za ideologii
Další kritici Fialova kroku, jako Lubomír Zaorálek z SOCDEM, se domnívají, že současná vláda podlehla ideologickému moralizování a zcela rezignovala na realismus v zahraniční politice. Podle něj „války nejsou střetem dobra a zla“, a pokud se Česko bude stavět do role morálního arbitra, nebude mít šanci na rovný dialog se zeměmi jako je Slovensko. Podobně ostré výtky zazněly i od Radovana Vícha z SPD, který Fialu označil za „nejhoršího premiéra novodobé historie“.
Náprava možná, ale až po volbách
Závěrečné slovo má šéf strany PRO Jindřich Rajchl, který Fialův krok považuje za fatální selhání. Upozorňuje, že „Slovensko považujeme za našeho nejbližšího partnera a hodláme po volbách přispět k obnovení co nejtěsnějších vztahů“. Podobně mluví i Libor Vondráček ze Svobodných, který vidí řešení v návratu ke spolupráci v rámci V4. Přesto zůstává jasné, že v aktuální konstelaci se k žádné nápravě vztahů zřejmě neschyluje. Politická scéna tak netrpělivě očekává výsledek podzimních voleb.
Zdroj: ParlamentníListy.cz