Film Zahrada získal 7 ocenění. Víte, čím se proslavil, a kde ho natočili?

Film Zahrada

Zahrada patří dodnes k nejúspěšnějším slovenským filmům. V komediálním podání vypráví o životě učitele, kterého už nebaví osamělý život plný nudy, a odejde proto bydlet do „zahrady“ do domu po svém dědečkovi. Zdánlivý klid ale naruší záhadná dívka, a hned je jasné, že se pobyt protáhne. Film Zahrada si získal od roku 1995 srdce mnohých diváků, a vysloužil si řadu prestižních tuzemských ocenění. V hlavních rolích se objevují Roman Luknár coby učitel Jakub, a Marián Labuda jako jeho otec.

Film Zahrada

Poetika z filmu Zahrada přímo čiší

Třicátník Jakub nemá příliš důvodů být spokojený se svým životem. Do práce chodí nerad, vztah s vdanou Terezou se také nikam neposouvá, žije ve společném bytě s otcem, s nímž si vůbec nerozumí… Všechny události donutí Jakuba udělat radikální krok, a naprosto se odstřihnout od svého starého života. Rozpadající se dům po dědečkovi na venkově mu poskytne útočiště, a po setkání se záhadnou dívkou je hned jasné, že pobyt na místě opředeném v roušce  tajemna jen tak neskončí.

Čtěte také: Stává se Vám občas, že koupíte omylem pálivou papriku místo té sladké? Tak s tímto trikem se už nikdy nezmýlíte!

Film Zahrada - Roman Luknár

Film na svou dobu vyniká obrazovou malebností, ale také filozofickým a duchovním rozměrem. Stavba díla dokonce připomíná styl magického realismu. Neméně důležitou roli v celkovém vnímání snímku hraje také umístění natáčení, které z velké části probíhalo ve slovenské vesničce Polianka, kde se mimochodem dodnes nachází onen domek po dědečkovi. Ten už ovšem proudu času nedokázal déle odolávat, a málokdo by v jeho torzu dokázal poznat slavnou filmovou kulisu.

Kdo hrál ve filmu Zahrada, a kdo ho režíroval

Režie snímku se ujmul Martin Šulík, který spolupracoval s Markem Leščákem a Ondřejem Šulajem i na tvorbě scénáře. V hlavní roli se objevil Roman Luknár, který se zhostil role osamělého učitele Jakuba. Znát ho můžete také z filmů Vášnivý bozk, Karamazovi, Pokoj v duši, nebo ze slovenského komediálního seriálu Panelák.

V roli jeho otce se představil miláček obou našich národů Marián Labuda, jenž se všem vryl do paměti zejména filmy Vesničko má středisková, Král drozdí brada, Lotrando a Zubejda, nebo Roming. Za svou kariéru coby herce získal mnoho filmových cen, a právě film Zahrada mnozí považují za zlomový okamžik jeho hereckého života. Dnes už Marián Labuda bohužel nežije, zemřel v roce 2018 ve věku 73 let z dodnes neobjasněných důvodů.

Film Zahrada - Marián Labuda

Role vdané Terezy připadla Janě Švandové, a tajemná Helena vystupovala s tváří Zuzany Šulajové. Dále se ve snímku objevil také Dušan Frančík, Ján Melkovič, Stanislav Štepka, František Kovár, Marta Rašlová nebo Marián Labuda mladší.

Zahrada získala množství filmových ocenění (a nominací)

Zahrada se těšila tak silné oblibě široké veřejnosti i filmových kritiků, že jí to vyneslo dvě nominace v Karlových Varech IFF a neskutečných jedenáct nominací na Českého lva. Dohromady dokázala proměnit ve vítězství zhruba polovinu. V Karlových Varech uspěl režisér Martin Šulík, který si vysloužil Zvláštní cenu poroty, a na Českých lvech to vypadalo následovně:

  • Nejlepší film roku 1995
  • Nejlepší režie roku 1995 (Martin Šulík)
  • Nejlepší vedlejší herec roku 1995 (Marián Labuda)
  • Nejlepší scénář roku 1995 (Marek Leščák, Martin Šulík, Ondřej Šulaj)
  • Nejlepší výtvarný počin roku 1995

Kde se podívat na film Zahrada on-line?

Zpracováním, příběhem, ale i obsazením, se jednalo o jeden z historicky nejúspěšnějších slovenských filmů, který byl dosud natočen. Pokud se chcete na film podívat, bohužel v online archivu České televize nepochodíte. Existuje ale spousta zdrojů, kde můžete film Zahrada zhlédnout on-line.