Hlavní signály, které naznačují začátek trombózy ve vašem těle

Trombóza je velmi nebezpečná záležitost. Vyvíjí se hlavně při poruše krevní srážlivosti, kdy se v cévě nebo srdci vytvoří krevní sraženina. Ta může putovat po celém těle a zablokovat cestu krevního toku. Rozlišují se dva typy trombózy: hluboká žilní trombóza (nebezpečnější) a arteriální. Sraženiny se mohou dostat i do srdce nebo plic, kde způsobí kolaps životně důležitého orgánu. Jak poznat trombózu na svém těle?

Bolest a otoky nohou

Hlavním příznakem je bolest v dolních končetinách. Někdy jde o jediný příznak, který lidé mají. Přidat se k tomu může také otok jednoho z kotníků. Nohy začnou otékat bez zjevné příčiny. V tomto případě musíte ihned vyhledat lékaře, protože máte s největší pravděpodobností krevní sraženinu a trombózu. Lékař vás musí ihned vyšetřit a zahájit léčbu.

https://unsplash.com/

Červenofialové skvrny na kůži a rychlý tep

V případě, že sraženina ucpe žílu, kůže na postiženém místě může být červená, fialová a horká na dotek. Jednou z nejčastějších komplikací při trombóze je plicní embolie. Mezi její příznaky patří hlavně rychlý srdeční tep. Je to tím, že se tělo snaží vyrovnat nedostatek kyslíku, který se dostává do těla. V tomto případě musíte okamžitě zavolat pomoc.

Čtěte také: Otec chce zvýšit povědomí o dětech s rakovinou. Proč?

Bolest na hrudi a dušnost

Ostrá nebo bodavá bolest na hrudi může být také známkou embolie v plicní tepně. Bolest je velmi podobná infarktu, což může být také jedním z příznaků. Krevní sraženina totiž může ucpat také tepnu, která vede do srdce. Dušnost je příznakem mnoha nemocí. V kombinaci se zvýšenou dechovou frekvencí ukazuje na infarkt nebo plicní embolii.

https://unsplash.com/

Bolesti břicha a zvracení

Při rozvoji trombózy může dojít také k poškození trávicího traktu. V tomto případě se objeví silná bolest břicha nebo zvracení. Nevolnost a zvracení jsou typické příznaky mezenterické žilní trombózy. Zvracení nezmírní bolest. Podle toho poznáte, že je stav neuvěřitelně vážný a musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj: tudasfaja.com