Hledáte recept na unikátní slaný velikonoční koláč? Inspirujte se na východě, kde mají dané svátky velkou tradici. Co si na ně připravit? Název této pochoutky zní netradičně – Kurnik. Z čeho se vůbec skládá?

Když si znovu vyslovíme název Kurnik, může se lidem vybavit mnoho věcí. My máme na mysli jednu jedinou. A to koláč, který se řadí do kategorie slaných a který se může stát tou nejlepší pochoutkou na současné velikonoce. To proto, že bude konečně něčím jiným, než máte doma na stole každý rok. A proč právě název Kurnik? Přece jenom to spojitost s domovem slepic má, jelikož jeho základem je kuřecí maso. A jak na něj? Podívejte se-

Jaké ingredience si připravit?

Jestliže ještě nemáte žádný slaný velikonoční koláč vymyšlený, buďte si jisti, že tento bude stoprocentně tím pravým. Aby se vám povedl, je na místě dodržet všechny ingredience tak, jak je uvádíme. Nejprve začínáme předpisem na těsto, kdy budete potřebovat:

  • 500 g pšeničné mouky
  • 100 g zakysané smetany
  • 100 g másla
  • 1 vejce
  • ½ lžičky jedlé sody
  • ½ lžičky soli

Nezapomeňte také na to, že Kurnik, tedy velikonoční koláč má i náplň. Sem patří hned několik věcí, díky jejichž kombinaci vznikne opravdu zajímavá paleta chutí. Podívejte se, co dalšího budete pro správnou přípravu potřebovat.

Čtěte také: 10 návyků, jež mají všichni obdivuhodně zdraví lidé. Měli bychom se jimi řídit všichni!

  • 300 g brambor
  • 250 g kuřecích prsou
  • 100 g cibule
  • 50 g petržele
  • Pepř a sůl podle chuti

Začněte přípravou těsta na velikonoční koláč

S čím se začíná? Je to samozřejmě těsto na velikonoční koláč, které je na místě udělat podle správného postupu. Nejprve dejte změknout máslo, které se vám následně lépe vmíchá do celé směsi. Mezi tím můžete rozšlehat vejce, ke kterému následně přidáte zakysanou smetanu. Vznikne směs, do které se pokusíte vmíchat samotné máslo.

Potom už v druhé míse chystáte suché složky, v podobě mouky, dále také jedné soli a soli. Když je smícháno, přidejte už jenom vaječnou směs a můžete začít s mícháním. A to velmi důkladně, abyste vypracovali jednotné těsto. Z něho udělejte bochník, přikryjte ho utěrkou a nechtě ho pár desítek minut odpočívat.

Když těsto odpočívá, chystejte si náplň

Po dobu, co těsto odpočívá je ideální chvíle pro přípravu samotné náplně. Začněte nakrájením kuřecích prsou, které následně osolíte, popřípadě dochutíte jiným kořením. Stejný postup vás čeká také v podobě brambor, které je nutné oloupat a také nakrájet na menší kusy. Jako třetí přichází na řadu cibule. Opět oloupání a opět nakrájení.

Začněte vytvářet koláč

Vše je připraveno a tak můžete začít s finální tvorbou. Nejprve rozválejte těsto a poté ho rozdělte na dvě poloviny. Vezměte polovinu první a vložte ho do zapékací mísy. Tak, aby bylo jak na dně, tak aby kopírovalo i samotné okraje. Pozor na to, aby někde nevznikla díra.

Následně vzniklou plochu plníte. Je na vás, zda jednotlivé suroviny promícháte, nebo se budete snažit o jednotlivé vrstvy surovin. Kurnik umožní obojí. Pouze nezapomeňte na závěr nasypat pažitku. Poté přichází na řadu druhá polovina těsta, kterou vše uzavřete. Snažte se o spojení se spodním těstem po celém obvodu.

Hurá do trouby

Vše je připraveno k tomu, aby šel velikonoční koláč do trouby. Než se tak stane, ještě ho potřete rozšlehaným vejcem. Trouba by měla být rozehřátá na standardní teplotu 180 stupňů Celsia. Koláč vložte do trouby a pečte zhruba po dobu 90 minut. Jedině tak zajistíte, že bude na povrchu správně křupavý a hlavně že bude náplň hotová. Potom vyndejte a ještě teplý podávejte. A když vychladne? Není to problém, jelikož si ho můžete dát i studený.