David Hampl
25 března, 2022
, ,

Hlídat vnoučata je někdy pěkná fuška, malé děti se musí neustále hlídat a jsou k nezastavení, ale co by prarodiče pro roztomilé děti neudělali? Hlídání dětí nepomáhá jen rodičům, kteří nesehnali školku nebo musí být v práci, podle vědců je tato činnost prospěšná pro zdraví i pro seniory. Odborníci jsou přesvědčeni, že při péči o nejmenší hrozí menší riziko úmrtí a delší život. To za námahu s dětmi rozhodně stojí.

Náročná i radostná činnost

Hlídání dětí je velmi náročná činnost nejen časově, ale i fyzicky a duševně. Malé děti potřebují neustálou pozornost, střídání aktivit může být pro prarodiče ve vyšším věku velmi náročné. Děti milující pohyb nebo sport jsou k neudržení, senioři proto musí často vyvinout velké úsilí, aby jim stačili. Ale všechna tato péče se vrací trojnásob, jednak v radosti, která se odráží v dětských očích, ve vděku dospělých dětí a k tomu na zdraví samotných seniorů. Vědci z univerzity v Bazileji ve Švýcarsku totiž potvrzují, že díky péči o nejmenší mohou žít senioři déle.

https://en.newsner.com/

Až o 37 procent nižší riziko smrti

Delší život za hlídání dětí? Ve stručnosti ano, protože vědecký výzkum provedený na vzorku více než 500 osob starších 70 let prokázal, že lidé hlídající děti v seniorském věku žijí zdravěji a déle. Podle Sonji Hilbrand, výzkumnice ze švýcarské univerzity, která se podílela na studii, je riziko úmrtnosti až o 37 procent nižší ve srovnání se skupinou stejně starých jedinců, kteří povinnosti spojené s péčí o malé děti nemají. Průzkum probíhal na německých seniorech v Berlíně. Pomocí dotazníků prarodiče odpovídali na otázky ohledně frekvence péče o malé děti v posledních 12 měsících.

Více fyzických i duševních aktivit

Z hodnocení výzkumu vyplývá, že hlídání dětí je smysluplná činnost, která vyžaduje mentální a fyzické výkony. Hlídající prarodiče jsou mnohem více fit, využívají také více mozek, paměť a další kognitivní funkce při hraní her s dětmi, vyprávění nebo čtení. Tato aktivita není tedy jen přínosná pro vnoučata a jejich rodiče, ale také pro samotné prarodiče, kterým přináší radost do života, a ještě jim jej prodlouží.

https://en.newsner.com/
Sdílejte článek