Domácí rajčata nemají chybu a jsou prostě nejlepší, což ví rodiny všech malých pěstitelů. Ale jak znásobit úrodu a získat bohaté výnosy i z malého pozemku? Stačí vědět, jak správně hnojit. A rozhodně ne pomocí chemikálií nebo agresivních prostředků, důsledky se mohou projevit na půdě a spodních vodách. Řešením jsou efektivní ekologická hnojiva, mezi která se řadí kompost, hnůj, rohovina, kávová sedlina nebo vaječné skořápky.
Za málo a bez důsledků
Jak pěstovat rajčata a sklízet desítky kilogramů rajčat během celého léta až do podzimu? Klíčem k úspěchu je správné hnojení. Pomocí ekologických hnojiv se může každý zahrádkář těšit z velké úrody, k tomu jsou doslova za pakatel nebo nestojí nic, a neškodí životnímu prostředí, nezamořují půdu ani spodní vody. Základním prostředkem pro znásobení výnosů je kompost z posekané trávy, rostlinných zbytků, rozdrcených hoblin a listí, který se používá při výsadbě sazenic a poté se zapracovává každé dva týdny do půdy a kolem rostlin v objemu až pět litrů v době kvetení.
Dusík v organické podobě z rohoviny
Výtečným zcela organickým hnojivem vhodným pro rajčata i jinou zeleninu nebo ovocné stromy je rohovina nebo hobliny z rohoviny. Je bohaté na dusík, je možné jím připravovat i půdu na setí. Vyrábí se z přírodní drcené rohoviny, aplikuje se dle návody na obalu výrobku, přibližně se jedná o polévkovou lžíci jednou za 6 týdnů. Další přírodní alternativou je přírodní hnůj neboli kejda z kopřiv nebo přesličky. Kilogram bylin se zalije 10 litry horké vody a nechá se týden kvasit na teplém místě. Poté se ředí vodou v poměru 1:10 a každé dva týdny se zalévá rostlina jedním litrem směsi.
Logr z kafe i drcené vaječné skořápky
Znalí zahradníci ví, jak využít veškeré biologické zbytky včetně kávové sedliny nebo vaječných skořápek. Oboje funguje výtečně jako hnojivo i pro odpuzení slimáků. Kávový logr obsahuje dusík, vápník, draslík, železo, hořčík, chrom i fosfor, minerály, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj rostlin. Navíc přitahuje žížaly, které dokonale provzdušní okolní půdu. Neméně vhodné je použití vaječných skořápek, které vynikají obsahem uhličitanu vápenatého a v menší míře uhličitanu hořečnatého a některých stopových prvků. Kromě přímé aplikace do půdy se mohou skořápky zalít vodou, nechat týden odstát a tímto roztokem pravidelně zalévat.
Zdroj: tudasfaja.com