Jak správně hubnout, co jíst, a jak sestavit jídelníček | ProSvět.cz
Menu

Jak správně hubnout, co jíst, a jak sestavit jídelníček

Zdravé hubnutí

Problémy s nadměrnou tělesnou hmotností dnes trápí kdekoho, na vině je obvykle nedostatek pohybu i špatné stravování. To ale nespočívá pouze ve špatném výběru pokrmů, ale i v samotných stravovacích návycích. Abyste docílili hubnutí a následného udržení požadované váhy, bude změna životního stylu nezbytná. Z odborných rad a diskuzí jsme zjistili, jak nejlépe postupovat.

Na rychlé hubnutí pomůže chilli a čistá voda

Většina lidí by se nejraději viděla hubenější v co možná nejkratším horizontu. V případě rychlého hubnutí nehledejte žádné drastické diety, po kterých nakonec zákonitě přichází „jojo efekt“. Postavte se k věci jinak. Minerálky a sladké limonády nahraďte čistou vodou; ráno vypijte nalačno skleničku vody (nejlépe teplé), nastartujete tím tělo a nesníte na snídani slona.

Voda s Chilli

Do každodenního jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu, ať už samostatně nebo jako doplněk hlavního jídla. Ovoce jezte pouze v průběhu dne, zeleninu můžete konzumovat v podstatě kdykoli, netloustnete po ní (vybírejte vodnatou zeleninu jako rajčata, papriky, okurky). Stravujte se 5 až 6 krát denně po menších dávkách, aby mělo tělo neustále co trávit. Pro zvýšení efektu přidávejte do jídla chilli (kde se to hodí), nezbytné je rovněž začít cvičit, abyste tělo zároveň tvarovali.

Zdravým hubnutím k udržení požadované váhy

Zdravé hubnutí spočívá v naprosté změně dosavadního přístupu k životu. Dlouhodobé udržení správné váhy vám zajistí vyvážený jídelníček kombinovaný s dostatečným množstvím pohybu. Nastavte si proto kvalitní stravovací plán, který budete striktně dodržovat. Strava by se měla skládat z 50-60 % sacharidů, 20-30 % bílkovin, a z 20 % tuků.

Zdravé hubnutí - pohyb

Musíte se zbavit zbytečného příjmu kalorií, takže bílé pečivo nahraďte celozrnným, a doplňte většinu jídel zeleninou. Důležité jsou tekutiny, během dne byste měli vypít 2-3 litry vody (cca litr na 30 kg váhy). A samozřejmě to nepůjde bez pohybu. Pro začátek můžete zkusit plavání, při kterém rozhýbete tělo a protáhnete všechny svaly. Na spalování tuků je zase dobré běhání, a postupně také různé cviky.

Zajímavé informace se dozvíte v diskuzích o hubnutí

K cenným informacím se můžete dostat například prostřednictvím internetové diskuze o hubnutí, kde si lidé vyměňují své zkušenosti. Většina z nich se shoduje, že pomůže zejména změna velikosti porcí a pravidelný příjem potravy. Nezbytné je vynechat smažené pokrmy, jíst zdravější jídla, a dodržovat již zmíněný pitný režim. Konkrétní inspiraci můžete čerpat na:

Zdravé hubnutí - diskuze

Na hubnutí se základními i dynamickými cviky

Nejefektivnější hubnutí obvykle zajistí ty nejjednodušší cviky: dřepy, kliky, shyby, lehké mrtvé tahy nebo lehký benchpress. A fungují mnohem lépe než zázračné stroje na cvičení, při kterých se ani nezapotíte. Později, až se nebudete zadýchávat po pěti dřepech a ruce se vám nepodlomí při třetím kliku, zapojte i dynamické cviky. To jsou například dřepy s výskokem nebo kliky s odrazem od země. Aerobní aktivita je také důležitá, takže choďte, běhejte, nebo začněte přímo s aerobikem. Svaly vám sice nepřibudou, ale efektivně spálíte tuky a vyrýsujete partie.

Zdravé hubnutí - cviky

Jak na problematické hubnutí břicha?

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Lékaři byli šokováni, když zjistili, jak tato poloha při spánku…

Konečně je večer a vy se po náročném dni chystáte do postele. Už se nemůžete dočkat, až zalezete do peřin…
Nezařazené

Co znamenají různé barvy mycích houbiček? Každá má svůj určitý…

Kuchyňské houbičky používáme téměř všichni každý den při umývání nádobí. Jsou lidé, kteří používají myčku, jež vše obstará, ale stále…
Nezařazené

Toto je nejlepší způsob od uznávané fyzioterapeutky, jak pořádně uvolnit…

Tvrdě pracujete a domů se vracíte až pozdě večer? Nestíháte odpočívat a vaše tělo jede neustále na max? Je vám…
Nezařazené

Tyto buchty dělám podle mojí maminky, která je má od…

Láká vás vyzkoušet něco nového, ale nevíte co? Už vás nebaví pořád dokola opakovat ty stejné recepty, které už stejně…
Nezařazené

Dostali jsme smutnou zprávu o smrti úžasné a známé ženy.…

Smrt je součástí lidského života a bohužel nikdo z nás neví, kdy si pro něj přijde. Kdybychom věděli, kdy si pro…
Nezařazené

Jestli máte doma psa, musíte si tento článek přečíst. Pokud…

Pes je nejlepší přítel člověka, alespoň se to tak říká a ve většině případů to opravdu platí. Znám jen velmi…