Itálie přichází s unikátním a hlavně velmi přísným zákonem, který se týká zvířat. Hrozí vysoká pokuta, ale i vězení. Souhlasíte s ním, nebo je naopak přes čáru? Podívejte se, čeho přesně se týká

Po celém světě je od roku více a více myšleno na zvířata. A to v tom smyslu, že jsou hájena jejich práva na spokojený život. Nejdále je v tomto směru patrně Itálie, která aktuálně přišla s celkem novým a musíme říci i tvrdým zákonem. Ten se týká právě zvířat a také jejich majitelů. V tom, jak se k nim chovají. Co si od toho tato země slibuje? A co na zákon říká veřejnost? Podívejte se.

Itálie řeší jeden velký problém

Tím problémem jsou toulavá zvířata. Nutno říci, že klasická populace toulavých zvířat je celkem dobře regulována a monitorována. Jde o zvířata, která se rozmnoží sami a na ulici žijí od samotného počátku. V tomto směru je systém odchytu poměrně dobrý. Mnohem větší problémy dělají Italům domácí mazlíčci, kteří jsou odloženi na ulici. Toto udělá právě jejich majitel. Odhaduje se, že jenom během roku skončí na ulici 150 000 psů a dokonce až 200 000 koček. Je jasné, že toto už se zvládnout nedá. Proto se objevil zcela nový zákon.

Jak to vypadá nyní? Situace se zlepšuje

Pokud se podíváme na první statistiky, tak to vypadá, že zákon skutečně pomáhá v tom, že lidé nenechávají své mazlíčky na pospas například po ulici. Potvrzují to jak strážníci a odchytové služby, tak i majitelé útulků. Zvýšil se počet lidí, kteří již mazlíčka nechtějí a tak ho zavezou právě sem. I když to není řešení ideální, je rozhodně mnohem lepší, než když zvíře nechají na ulici. V tomto směru to vypadá, že se lidí začínají chovat správně. I tak, že ti co si nejsou jisti si mazlíčka raději nepořídí.

Proč jsou toulavá zvířata problém?

Má to hned několik rovin. V první řadě je to proto, že mohou být nebezpečná. Jak pro místní, tak pro turisty. S nebezpečností souvisí nejenom škrábnutí nebo kousnutí, ale i riziko přenosu různých nemocí. Dále nelze zapomínat na vyměšování zvířat, které se žádnými pravidly neřídí. Exkrementy jsou všude na ulicích, což je nevzhledné, při našlápnutí nepříjemné, stejně jako se jedná také o problém spojený s tím, že  se objevuje i celkem nevábný zápach.

Zapomínat nelze také na to, že městům rostou výdaje. Peníze by mohla investovat i jinam, ale nemohou. Musí platit různým odchytovým službám, které se o zvíře postarají. A to není málo peněz. Přitom by se za ně dalo město zvelebit více než dost. Poslední důvod je, že dané zvíře ztrácí svůj domov a tedy i možnou důvěru v lidi. Jeho opětovné umístění k nějaké rodině se proto může jevit jako možný problém.

Jaké jsou nastaveny sankce? Zajímá vás, jaké konkrétní sankce jsou tedy nastaveny v souvislosti s tím, když se zjistí, že jako majitele necháte volně na ulici psa, kočku, nebo jiného mazlíčka? Jsou poměrně tvrdé. Začneme pokutou, která se může vyšplhat až na částku 10 000. Samozřejmě jsme v Itálii a tak nemluvíme o korunách, ale o eurech. To v přepočtu na naše znamená až čtvrt milionu korun. To už si každý rozmyslí.

Peněžní trest ale není vše, co může hrozit. Zapomínat by se nemělo ani na možný trest odnětí svobody. Člověk může být zatčený a může jít do vězení. A to dokonce až na dobu jednoho roku. I to je celkem tvrdé. Jak je ale vidět, pomáhá to. Co si o takových trestech myslíte vy? Jsou ku prospěchu věci a povede se vyhnat z ulic toulavá zvířata?