Jak dlouho můžete nechat kočku samotnou?

Kočky mají obecně pověst velkých samotářů. Každý majitel těchto úžasných tvorů velmi dobře ví, že to není pravda. Kočky potřebují naši přítomnost a pozornost. Se svým lidským přítelem si dokáží vytvořit neuvěřitelně silné pouto, které jim vydrží po celý život. Jakmile je necháte doma na příliš dlouhou dobu, budou se cítit vystrašené a osamělé.

Víme, že je každá kočka jiná. Některé jsou více společenské a vyžadují hodně pozornosti. Jiné za vámi přijdou jen ve chvíli, kdy mají náladu a jinak vás vůbec nepotřebují k životu. Existují ovšem obecně uznávané pokyny pro majitele koček, podle kterých se dozvíte, jak dlouho může být kočka doma sama, aniž byste ji trápili.

https://www.rover.com/

Může být kočka doma sama, když jste v práci?

Mnoho lidí si pořídilo kočku místo psa, protože kočky jsou mnohem nezávislejší. Psi většinou trpí na samotu, i když je necháte samotné jen pár hodin. A je to rozhodně pravda. Kočky vydrží samotné déle než psi. Díky tomu, že mají svou toaletu doma, nepotřebují nikoho, aby je chodil venčit. Navíc jsou samostatnější, takže jim nebude vadit, když je necháte přes den samotné.

Čtěte také: Od ledna 2024 se mění daňové přiznání. O kolik peněz přijdete?

Dospělým kočkám vyhovuje, když je necháte 8-12 hodin doma samotné. Zároveň se ale mohou začít nudit během krátké doby a budou mít problém s osaměním. Nejlepším způsobem, jak tomu můžete zabránit, je zábava. Vyberte jim vhodné hračky a aktivity. Jestli máte velký strach a víte, že je vaše kočka více závislá, můžete dokonce nechat puštěnou televizi nebo rádio.

https://www.rover.com/

Můžete nechat kočku samotnou přes noc?

Každý veterinář vám potvrdí, že kočku můžete nechat o samotě až 24 hodin v kuse za předpokladu, že bude mít čistou podestýlku. Musíte dát kočce k dispozici také čistou vodu a dostatek jídla, než odejdete na dlouhou dobu. V tomto případě by mělo být zvíře naprosto v pořádku. Déle než 24 hodin v kuse ale svého mazlíčka doma nenechávejte.

Plánujete být pryč na více než jeden celý den? Zeptejte se rodinného příslušníka nebo kamaráda, aby se na kočku zašel podívat. Váš chlupatý přítel bude potřebovat vyměnit vodu, doplnit jídlo a vyčistit záchod. Vy byste bez jídla, bez vody a s ucpaným záchodem také nechtěli být uvěznění doma. Navíc návštěva zjistí, jestli je kočka i domov v pořádku.

https://www.rover.com/

Myslete na věk své kočky

Koťata a starší kočky byste neměli nechávat doma samotné stejně dlouho jako dospělé kočky. Koťata ve věku 3-6 měsíců vyžadují krmení třikrát denně, každých 4-6 hodin. Navíc jsou koťata velmi zvědavá a zatím nejsou na váš domov zvyklá. Můžete proto přijít do velké katastrofy. Místo, kde bude kotě o samotě, byste měli zabezpečit a zajistit někoho, kdo ho bude během dne kontrolovat.

V případě starších koček je postup podobný. Starší kočky jsou citlivé na změnu rutiny a stres pro ně může být velmi škodlivý. Dokonce se u nich může projevit vážnou nemocí. Navíc mohou starší jedinci potřebovat během dne krmení nebo léky. Z těchto důvodů byste neměli starší kočky nechávat doma přes noc o samotě. Pokud je to možné, někdo by je měl kontrolovat i během dne.

https://www.rover.com/

Zábava je nejlepší lék na samotu

Do práce samozřejmě musíme chodit všichni. Před odchodem se snažte zajistit pro kočky dostatek hraček a aktivit, kterými se může zabavit po dobu, kdy budete pryč. Krátce před odchodem k domu ji nakrmte a vyměňte misku s vodou. Nezapomeňte také na čistou podestýlku. A hlavně myslete na zábavu, protože bez toho se bude kočka nudit a bude se cítit velmi osamělá.

Na trhu najdete mnoho hraček pro kočky. Pořídit můžete škrabadla, speciální chlupaté míčky, kuličky nebo kočičí myši. Tohle všechno poskytne kočce zábavu a rozptýlení, až budete pryč. Jestli máte velmi zvědavou nebo zlomyslnou kočku, vytvořte pro ni bezpečný koutek, kde si může hrát, a vy se nebudete muset obávat, že vám doma něco zničí.

https://www.rover.com/

Najděte si spolehlivého hlídače zvířat

Celý jeden den můžete klidně nechat dospělou kočku o samotě, ale delší doba pro ně není zdravá. Jestli nemáte možnost požádat žádného přítele nebo rodinu, máte ještě jednu možnost. Dnes již po celém světě fungují zvířecí hlídači, kteří se půjdou na mazlíčka podívat, zkontrolují stav vašeho domova a postarají se o základní potřeby vaší kočky.

Některým kočkám bude stačit jen rychlé zastavení, aby jim hlídač vyčistil stelivo a dodal jídlo s vodou. Jiné kočky budou potřebovat trochu více času a pozornosti. I o to se hlídači postarají. Chvíli s vaším mazlíčkem zůstanou, pohrají ji s ním a budou kočce dělat nějakou dobu společnost. Bez ohledu na to, co vaše kočka bude potřebovat, neměli byste ji nechávat dlouho o samotě. Jestli jedete na dovolenou, pracovní cestu nebo musíte do nemocnice, měli byste zajistit pravidelné návštěvy a péči o svého chlupatého přítele.

Zdroj: rover.com