Popravdě řečeno, paměť koček je pozoruhodná a pamatují si opravdu dlouho. Slyšeli jste někdy staré rčení, které praví: pes moc dobře ví, kdy člověku odpustit zármutek, ale když kočičce ublížíš, zapamatuje si to a nikdy ti neodpustí. Proto jistě chápete, proč pro některé kočky je ztráta blízkého, páníčka či dokonce týrání, nezapomenutelným okamžikem, který si bohužel pamatují velmi dlouho.

Pes a kočka, jak je na tom paměť?

Existují různé vědecké výzkumy, které ukazují, že paměť psa je o několik procent horší než paměť kočky. Psi se ve starším věku špatně učí, ale pokud je naučíte již v brzkém věku, budou si pamatovat. Říká se, že psi si pamatují událost prodělanou přibližně před pěti hodinami. U koček je to mnohonásobně lepší, pamatují si až 16 hodin. Pokud jde tedy o dlouhodobou paměť, kočky jednoznačně vítězí. Pamatují si mnohem lépe svého blízkého.

Jak paměť posilují

Je to jednoduché, kočky totiž posilují paměť pomocí zvuků, vůní a chutí. Lidi vnímají stejně - nezajímají se o vzhled, zajímá je jejich vůně. Pokud přijdete z venku, možná jste si všimli, že vás vaše kočka dlouhou dobu očichává a otírá se kolem nohou. Kočičky vás tak poznávají a zároveň si vás tímto způsobem značkují, aby měly jistotu, že patříte jen jim. Pokud jde o člověka, pachy se mohou měnit v důsledku použití pracího prášku, krému, ale i parfému. Proto je důležité na kočku mluvit - pozná vás i po hlase.

Na druhou stranu kočka může vyvinout nezájem

Všimli jste si určité lhostejnosti? Většinou se tak děje z toho důvodu, když si kočky nevšímáte, neprojevujete jí lásku ani náklonnost, máte ji pouze doma. V takovém případě vás kočka jednoduše odmítá. Ale na druhou stranu, pokud dáte kočce lásku, zůstanete ji dlouhou dobu v paměti. Podle studií se ukázalo, že kočky potřebují emocionální zázemí vytvořené lidmi. To znamená, že pokud žije v domácnosti s dítětem, které kočku miluje a mazlí se s ní, kočka si ho zapamatuje a klidně i po několika letech, co dítě vyroste, ho pozná. Co je ale třeba dodat, že s vysokým věkem kočky její paměť selhává.

Sdílejte článek