Jak dlouho zůstává alkohol v těle? Většina lidí to neví

Většina Čechů pije alkohol. Někdo jen příležitostně, jiní téměř denně, ale pijeme ho prakticky všichni. Pro řidiče je přitom velmi důležité, aby za volant nesedli s alkoholem v krvi, a to nejen kvůli policejním kontrolám. Opilí řidiči způsobí každý rok tisíce nehod, které mnohdy končí těžkým zraněním nebo smrtí. Proto byste si na to měli skutečně dávat pozor.

Reklama

Jak dlouho skutečně trvá, než vám alkohol vyprchá z těla? Záleží pochopitelně na mnoha faktorech, a to především na síle konzumovaného alkoholu a vaší tělesné váze. Čím jste těžší, tím kratší dobu tělo potřebuje, aby odbouralo veškerý alkohol, který jste vypili. Nejdříve se ale podíváme, jak různé koncentrace alkoholu ovlivňují vaši schopnost řídit a fungovat.

Co můžete očekávat po vypití určitého množství alkoholu?

Možná si to nemyslíte, ale již 0,2 nebo 0,3 promile alkoholu v krvi významně zpomaluje reakce. Pro řidiče je těžké posoudit rychlost, vzdálenost i velikost objektů. Dvě velká piva nebo 120 ml vodky (0,5-0,8 promile) zpomalují vizuální funkce a oči v menší míře vnímají červené světlo. Navíc se zužuje zorný úhel. Dva a půl litru piva nebo 300 ml vodky (1,2 promile) vede k plné neschopnosti řídit auto. Pokud takto nezodpovědný řidič narazí jen do sloupu, bude mít velké štěstí.

Rychlost vstřebání alkoholu

Odborníci pracují s tabulkou osob od 60 do 100 kg a zkoumali různé druhy alkoholických nápojů. Naše oblíbené velké pivo (4 % alkoholu) má dobu vyprchání z těla od 2 hodin 54 minut (60 kg) do 1 hodiny a 44 minut (100 kg). Pokud si dáte v hospodě jednu velkou dvanáctku a vážíte 60 kg, nesmíte řídit po dobu 4 hodin a 21 minut.

Reklama

Jak vidíte, tak i obyčejné pivo se vstřebává poměrně dlouhou dobu. Čím vyšší jsou procenta alkoholu, tím delší je samozřejmě doba, kterou potřebujete na úplné vystřízlivění. Nejlepší je proto použít tester na alkohol, který vám zaručeně řekne, jestli můžete sednout za volant nebo ne.

Reklama