Jak jsem se naučil nahrazovat jíšku při zahušťování omáčky: Tchyně mi prozradila tajný trik a já už nic jiného nepoužívám.

Milujete lahodné omáčky, ale máte obavy z lepku nebo kalorií? Nemusíte se vzdávat svých oblíbených jídel. Existuje celá řada způsobů, jak omáčky zahustit bez použití mouky. V tomto článku vám představíme skvělé alternativy, které vám umožní si užívat chutná a zdravá jídla bez obav.

Reklama

Škrob a zelenina: Přirozené zahušťovadla

Kukuřičný nebo bramborový škrob smíchaný s trochou vody je skvělou možností, jak zabránit tvorbě hrudek v omáčkách. Jemně ho vmíchejte do horké tekutiny a nechte povařit. Tato varianta je ideální pro zeleninové či houbové pokrmy a hodí se i do omáček na těstoviny.

Rozmixovaná vařená brambora nebo nastrouhaná syrová brambora je další výbornou možností. Hodí se do všech omáček, kde jsou brambory nebo zelenina. Můžete ji použít i k zahuštění polévek. Pamatujte však, že tím přidáte další porci kalorií.

Shutterstock

Pro zahušťování můžete využít i další druhy zeleniny, jako je mrkev, cuketa nebo dýně. Stačí je rozmixovat a přidat do jídla. Stejný trik funguje i u luštěnin.

Reklama

Kvasnice, sýr a křen: Netradiční zahušťovadla

Kvasnicové vločky jsou skvělou volbou pro maso, smetanové omáčky a tmavé omáčky. Mají lehce pikantní chuť a stačí je jednoduše vsypat do horké omáčky, nechat rozpustit a povařit.

Smetanový sýr je další výbornou možností pro zahuštění lehkých omáček. Ale pozor, přidávejte ho až poté, co omáčka mírně vychladne, jinak by se mohl začít hrudkovat.

Křen se skvěle hodí k rybám nebo hovězímu masu. Ale k zahuštění ho používejte pouze čerstvý a nikdy ho nepřidávejte přímo do omáčky. Nejprve ho krátce orestujte s trochou tuku na pánvi, smíchejte se strouhankou a teprve pak vmíchejte do hrnce.

Výbornou volbou je také strouhanka z tmavého nebo celozrnného chleba.

Ovesné vločky: Všestranné zahušťovadlo

Ovesné vločky jsou skvělé pro zahuštění lehkých omáček, zeleninových pokrmů i polévek. Můžete je použít i místo mouky do sekané nebo karbanátků. Díky své lepivosti dokážou nahradit nejen mouku, ale i vejce. Sekaná vám tak nikdy nepopraská a navíc bude zdravější.

Další možností je použití rýžové mouky. Pokud ji doma nemáte, můžete si ji snadno vyrobit rozemletím rýže v mixéru. Počítejte však s tím, že než omáčka začne houstnout, bude to trvat trochu déle.

Obecně platí, že na jednu porci jídla byste měli počítat přibližně 2 lžičky zahušťovadla.

Shutterstock

Zeleninové protlaky a luštěniny

Kromě výše zmíněných možností můžete k zahuštění omáček využít i zeleninové protlaky, například z mrkve, cukety nebo dýně. Tyto přirozené suroviny dodají jídlu nejen skvělou chuť, ale i potřebnou konzistenci.

Luštěniny, jako jsou fazole, čočka nebo hrách, jsou další skvělou volbou. Jejich rozmixování nebo prolisování přidá omáčkám potřebnou hustotu, aniž byste museli sáhnout po mouce.

Koření a bylinky: Vychytávky pro chuť a texturu

Kromě zahušťování můžete omáčkám dodat skvělou chuť a texturu také prostřednictvím koření a bylinek. Například čerstvý tymián, rozmarýn nebo bazalka mohou výrazně obohatit chuť a zároveň přispět k potřebné konzistenci.

Další skvělou možností je využití mletých koření, jako je kurkuma, kmín nebo koriandr. Tyto ingredience nejen zahustí, ale také dodají omáčkám nádhernou barvu a vůni.

Tipy pro dokonalé zahuštění bez mouky

  • Začněte s menším množstvím zahušťovadla a postupně přidávejte, dokud nedosáhnete požadované konzistence.
  • Zahušťovadla jako škrob nebo ovesné vločky přidávejte do horké tekutiny a nechte je chvíli povařit, aby se plně rozpustily a zaintegrovaly do omáčky.
  • U sýrů a kvasnicových zahušťovadel nechte omáčku mírně vychladnout, než je přidáte, aby nedošlo k jejich sražení.
  • Zkuste kombinovat různé zahušťovací metody, například škrob a rozmixovanou zeleninu, pro ještě lepší výsledky.
  • Nezapomeňte, že některá zahušťovadla mohou přidat do jídla další kalorie, takže si hlídejte jejich množství.
Reklama