Jak konzervovat jahody bez zamrazování a zavařování?

Urodilo se vám více jahod, a tak přemýšlíte nad tím, že si vyrobíte vlastní džem nebo kompot? Nebo je při každé příležitosti raději zamrazujete? Není to jediný způsob, jak jahody uchovat a konzervovat. Pokud máte dostatek sklenic a trochu cukru, jahody vám vydrží klidně celý rok, a navíc budou chutnat stále jako čerstvě utržené.

Jak postupovat?

Kromě jahod můžete tento postup aplikovat na jakékoliv jiné bobulovité plody. Postup je velmi jednoduchý – na jeden díl plodů použijte jeden díl cukru. Konzervovat by se měly pouze čerstvě natrhané bobule. Jahody dobře propláchněte ve vodě a opatrně od nich odkrojte stopku. Můžete je rozkrojit na polovinu, ale není to nutné.

Vrstvu po vrstvě naskládejte jahody do velké mísy a vždy bohatě prosypte cukrem. Poslední vrstvou by měl být opět cukr. Nechte takto jahody asi tři hodiny odpočívat, ale každou hodinu je promíchejte, aby plody pustily šťávu a cukr se mohl rozpustit. Ideální je k tomuto účelu použít děrovanou naběračku, se kterou pak zároveň můžete jahody nabírat.

Čtěte také: Sušenková roláda s vynikajícím krémem ke kávě

Jahody vydrží i rok

Poté už stačí jen scezené jahody naběračkou přenést do čistých a suchých sklenic. Zasypte je ale trochou cukru. Nakonec sklenice pevně zavíčkujte. Naplněné sklenice s jahodami skladujte na tmavém a chladném místě, vydrží zhruba rok. Lze je umístit do sklepa nebo na spodní polici chladničky a používat podle potřeby.

 Jahody obsahují silné antioxidanty, které organismus chrání před bakteriemi a škůdci. Příznivě působí na kardiovaskulární systém, zamezují tvorbě zánětů a urychlují jejich léčbu. Výzkumy naznačují, že mohou mít i mírné protirakovinné účinky. Jahody jsou rovněž bohaté na vitamíny a minerální látky. Například obsahují více vitamínu C než třeba pomeranč či citron. Jahody nás chrání před volnými radikály a zabraňují procesům stárnutí. Díky sladké a lahodné chuti je s radostí konzumují i děti.

Zdroj: ohlyad-dnya.pro