Jak mít krásná rajčata? Tato metoda zkušených zahradníků umí zázraky

V posledních letech si mnoho lidí oblíbilo pěstování rajčat. Jsou totiž dobře výnosná, poměrně snadno se pěstují a není s nimi příliš mnoho starostí. Pokud ale chcete své výnosy ještě zvýšit, existuje snadná metoda, která vám umožní získat ještě lepší a silnější rostliny. Jde o tzv. roubování, kdy se spojují dva stonky, a díky tomu je rostlina lépe odolná a nabízí vyšší množství chutných plodů.

https://smakdnia.pl/

Roubované sazenice mají ve srovnání s klasickými sazenicemi mnoho výhod. Především je to pak fakt, že taková rostlina nepřijímá živiny z půdy vlastními kořeny, ale díky kořenovému systému jiné rostliny. Většinou se proto spojují velmi rychle a silně rostoucí odrůdy s těmi, které zase dobře plodí, ale třeba nejsou tak odolné a nerostou tak rychle.

https://smakdnia.pl/

Jak postupovat?

Je třeba pamatovat na to, že podnož pro roubování i samotné roubované rajče je třeba vysévat současně. Ideální je pak vyčkat alespoň do doby, než jsou rostlinky dostatečně silné a měří minimálně 10 centimetrů. Je třeba pracovat s čistými nástroji a dávat pozor, abyste do roubu nezanesli nějaké nečistoty. Nejprve je třeba seříznout rovným vodorovným řezem podnož těsně pod děložními lístky. Následně si vezměte ostrou žiletku nebo skalpel a seřízněte našikmo i druhou rostlinku. Na podnož je poté vhodné nasunout speciální klips, který bude rostlinky držet pohromadě, než srostou. Roub poté zasuňte do klipsu tak, aby řezy k sobě dobře přisedly a pevně na sebe přiléhaly.

https://smakdnia.pl/

Aby dále dobře rostly

Po roubování je nutné zajistit především maximální vzdušnou vlhkost. Proto je vhodné je zajistit překrytím fólií nebo můžete rostlinky umístit do malého skleníku, kde toho bude dosaženo. Asi po týdnu můžete vyhodnotit výsledky svého snažení. Poté je také potřeba sundat klips, klidně to ale udělejte i dříve, pokud by rostlinku škrtil. Nyní už rajčata pěstujte tak, jak jste zvyklí, a těšit se můžete na velké výnosy.

https://smakdnia.pl/

ZDROJ: smakdnia.pl