V chladném počasí, které nás dožene mnohem rychleji, než si chceme přiznat, si lidé rádi zatopí. Bohužel v letošním roce bude topení o mnoho dražší, než tomu bylo v předchozích letech. Zdražuje se nejen plyn, ale také elektřina. Proto bude lepší znát tipy a triky, kterými si můžete ulevit nejen od účtů, ale hlavně uděláte také něco pro sebe. Možná děláte některé chyby, které vás stojí cenné koruny během zimní sezony.
Jak ušetřit v zimě za topení?
Ukážeme vám několik tipů, jak mít doma teplo a zároveň netopit tak, aby vás to zruinovalo. Možná si budete muset trochu utáhnout opasky, ale zároveň se možná trochu otužíte a chladnější vzduch v místnosti vám nakonec nebude vadit, ale budete ho vítat. Denní teplota by se měla pohybovat kolem 22 stupňů, ale jiné je to v ložnici.
Tam totiž stačí 18 stupňů, takže přes zimu nemusíte místnost tolik vytápět. Na spaní je ideální nižší teplota, navíc právě v ložnici netrávíme přes den skoro žádný čas. Bude tedy i pro tělo příjemnější, když bude chladněji – přikrývkou se můžete přikrýt vždycky. Důležitá je také teplota v kuchyni. Dejte si pozor, protože tím, jak vaříte, teplotu zvyšujete. Není tedy potřeba topení nastavovat na vysoké teploty.
Kvůli vlhkosti se také může stát, že bude teplota vyšší i pocitově. Měli byste vědět, jak teplotu správně nastavit. Obecně se říká, že je dobré si svléknout svetr nebo mikinu a až poté posoudit, jak budete s topením manipulovat. Jestliže doma nosíte jen tričko, možná si budete chtít přitopit. V takovém případě ale bude lepší se přiobléknout. Stačí snížit teplotu o čtyři stupně, a uvidíte, že na účtu se to projeví.
Nikdy nesušte vyprané prádlo na radiátoru
V zimě mnoho lidí netuší, kam pověsit vyprané prádlo. V panelových domech najdete sušárny, ale co mají dělat lidé, kteří takovou možnost nemají? Aby bylo oblečení suché rychleji, dávají ho na topení, což je velká chyba. Na radiátoru byste neměli mít ani oblečení, ani žádné jiné předměty. Je potřeba, aby teplý vzduch proudil do místnosti, ale oblečením ho „udusíte“.
Vhodné je přidat k topení misky s vodou, protože vlhkost způsobí, že bude v místnostech pocitově vyšší teplota. Voda by měla být slaná, můžete si také koupit prostředky, kterými si k teplejšímu vzduchu dopomůžete. V bytě byste měli mít vlhkost mezi 40 až 60 procenty. Ke zvýšení vlhkosti poslouží tak některé rostliny. V noci se pak vyplatí zatahovat žaluzie nebo závěsy. Okno bude izolované a tím pádem bude v místnosti příjemná teplota.
Dejte mazlíčkovi na topení pelíšek
Pokud do místnosti svítí slunce přes den, závěsy nechte také zatažené. Tím se teplota sníží a topení budete moci vypnout. Každý vám řekne, že větrání je velmi důležité, a to hlavně v zimě. I když je venku -10 stupňů, vyplatí se otevřít na několik minut okno, hlavně v ložnici, ale také v místnostech, kde pobýváte přes den. Dvakrát denně postačí, aby se v místnostech vyměnil vzduch.
Nebudete mít takovou potřebu topit. Je to lepší, než okno nechávat otevřené delší dobu, protože teplo by mohlo naopak unikat. Během větrání topení vypněte a poté ho zase zapněte. V malých bytech je pak vhodné topit pouze v některých částech dne. Zajistěte si příjemnou teplotu tím, že necháte otevřené dveře, kterými procházíte. Co se týče větších bytů, tam se naopak vyplatí dveře zavírat.
Pokud máte doma mazlíčka, rozhodně se vyplatí mu na topení připravit pelíšek, do kterého bude rád skákat. Kočky milují vysoké teploty, některé si lehají přímo na topení. Kočka se bude cítit dobře, protože má teplo, takže ho využije na maximum. Navíc takto poznáte i topnou sezonu. Jakmile se roztopí radiátor a vleze na něj kočka, je to znamení, že zima přichází.
Zdroj: tudasfaja.com