Jak na bolesti kloubů způsobených osteoporózou, dnou nebo revmatismem? V lékárně vám jistě doporučí velké množství drahých farmaceutických prostředků a zdravotních pomůcek, na které se vysílají reklamy a slibují zázraky. Od bolesti si však můžete lehce pomoci sami za použití levných produktů, které máte doma. Navíc vás taková léčba nebude stát takřka nic, dosahuje však ještě lepších účinků než marketingové výrobky. I proto se k těmto osvědčeným přírodním zábalům uchylují také profesionální sportovci, mimo jiné fotbalisté.
Bolesti kloubů trápí nejen seniory
Už dávno neplatí, že by bolesti kloubů byly tématem stížností pouze starých lidí. I mladí lidé trpí bolestmi kloubů vinou nezdravého životního stylu nebo nadváhy, ale poškození kloubů trápí také laické i profesionální sportovce, kteří zatěžují během tréninků extrémně kloubní aparát. Vhodné je proto doplňovat potřebné vitamíny a minerály pro vyživení kloubů, kromě vhodné stravy adekvátně upravit výkonnostní režim. Co ale dělat v případě akutních bolestí? Návštěva lékaře je jistota, ještě před tím je však dobré vyzkoušet několik tradičních zábalů ze zelí, tvarohu nebo hořčičných semínek, které uleví od nepříjemné bolesti.
Zelné zábaly
O prospěšnosti zelí není třeba dlouze psát, patří mezi nejzdravější košťálovou zeleninu a má silné protizánětlivé účinky díky obsaženým flavanoidům a hořčičným glykosidům, kromě toho obsahuje vitamíny A, K, B1, B2, C a kyselinu mléčnou. Zelný obklad pomůže zmírnit bolesti způsobené osteoartrózou a zlepší krevní oběh. Díky tomu se rychle zmenší otoky, ale úspěšně je lze použít i na klasické bolesti nohou po příchodu z práce po směně nebo naopak větším fyzickém výkonu v horách při turistice.
Jak připravit zelný zábal
Je vhodnější použít tenčí listy, případně nejprve potřít postižená místa zelnou šťávou a pak obalit listy a překrýt fólií. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc. Podle různých studií účinkují zelné obklady stejně rychle jako gely nebo krémy proti akutní bolesti. Pro rychlejší nástup účinku je dobré lehce nahřát listy v mikrovlnné troubě, nesmí se však opéct nebo přehřát. V tom případě by totiž ztratily požadované účinky.
Tvarohový obklad
Obdobně lze využít tvaroh bez ohledu na obsah tuku. Tvarohový obklad pomůže zmírnit zánět díky obsažené kyselině mléčné a kaseinu, ale dobře funguje i na podlitiny a boláky způsobené hmyzem. Dobrých výsledků se dosahuje také u nemocných s dnou. Tvaroh zabalte do gázy, zahřejte na pokojovou teplotu. Následně položte na bolavé místo a nechte působit.
Hořčičný zábal
Také hořčičná semínka obsahují látky zmírňující bolest a podporující prokrvení. Zábal vytvoříte nadrcením hořčičných semínek a jejich vmíchání do přírodního včelího vosku. Vytvořenou pastu nanášejte na bolestivá místa. Díky zábalu dojde k příjemnému uvolnění.