Trápí vás často bolest v krku, rýma, nachlazení nebo míváte problémy s hlasivkami, jakmile se na podzim ochladí nebo na jaro trochu oteplí? Postupné změny teplot a vlhkosti vzduchu mají specifický vliv na šíření bakterií a plísní, které se usazují na dýchacích cestách a mohou tak způsobovat velké nepříjemnosti. Existuje však jeden prostředek, který vám může od nich může účinně ulevit.
Éterický olej ze smrkového jehličí – v čem jsou jeho výhody
Přestože se jedná o ověřený a lékařskou praxí prověřený prostředek pomáhající čistit dýchací cesty, není v současné době éterický olej ze smrkového jehličí používán tak často, jak by mohl. Jedná se o přípravek, který obsahuje až 35 biologicky aktivních látek s protizánětlivých a antibakteriálním účinkem. Při dýchacích obtížích se aplikuje jako olej k potření krku, hrudníku a zad, nebo se přidává do inhalačních směsí. Při rýmě je možné jej také přidávat do kapek do nosu.
Jak na jednotlivé neduhy
Pokud vás trápí silný kašel, nachlazení, ale i nespavost nebo plísně na nohách, použijte některý z následujících receptů. Olej není vhodný pro malé děti a těhotné ženy a pacienty s bronchitidou.
Silný kašel
Při silném kašli aplikujte esenciální olej ze smrkového jehličí v množství 3-5 kapek na kořen jazyka. Kašel by se měl zmírnit již během pár dnů.
Nachlazení
V případě nachlazení si připravte olej k nanesení na vnější části těla u dýchacích cest – hrudník, krk a záda. Směs si připravíte z 50 kapek esenciálního oleje ze smrkového jehličí a 50 ml kokosového nebo olivového oleje.
Nespavost
Trpíte-li nespavostí, připravte si vodní lázeň s 5 kapkami smrkového oleje. V lázni v klidu ležte 10-15 minut a opakujte ji každé dva dny. Olej působí uklidňujícím efektem a napomáhá klidnému spánku.
Plíseň nohou
Máte-li plíseň na chodidlech nebo nehtech na nohách, ošetřete je vatovým tamponem namočeným ve smrkovém oleji. Ten přiložte na postižená místa a ponechte je působit 15 minut.