Jak na hezčí a kvalitní trávník? Váš trávník může být zase pýchou zahrady!

Trávník je tématem hovorů zahradníků i sousedů, důvodem pro závist, ale též zdrojem starostí, když nevypadá podle představ. Jak dát do pořádku středobod zahrady a co dělat, aby byl trávník hustý a krásně zelený? Připravit včas trávník na léto ještě možné je, ale je nutné se řídit osvědčenými radami. Profíci totiž ví, že oživit trávník je možné už během jednoho týdne, stačí vědět jak!

Nevýrazný nebo vypelichaný trávník

V péči o zahradu hraje trávník jednu z nejhlavnějších rolí, je jasné, že potřebuje celoroční péči, aby vypadal v letní sezóně co nejlépe. Nejčastějšími potížemi jsou nevýrazná barva, uschlá stébla, ale také vypelichaná místa nebo dokonce holé kruhy bez rostlinek. Může se jednat o nedostatečnou péči, ale také vliv nadměrné zátěže. Problémem může být též nedokonalé složení půdy a nedostatek potřebných výživných látek a za nevzhlednou plochou mohou stát bezpochyby plísně nebo různí škůdci.

https://www.express.co.uk/

Kola bez trávy

Objevilo se na trávníku ohraničené kolo nebo místo, které zežloutlo? Toto poškození vzniká často po odumření rostlin, které neměly přístup ke světlu. Typicky se jedná o prostor, kde bylo položené brouzdaliště, bazén, sud nebo jiná nádoba, která znemožnila přísun slunečních paprsků a rostliny odumřely. V případě, že je to možné, je nutné přesunovat brouzdaliště nebo nafukovací bazén každé dva dny a trávu vždy prohrábnout hráběmi, zalít a případně dosít novými semeny.

Čtěte také: Proč skladovat olej v lednici? Poradíme vám šikovný tip do kuchyně!

Vertikutace, hnojení a setí

Je možné, že nádoba byla na daném místě natolik dlouho, že rostliny již nemají schopnost regenerace. V takový okamžik se musí přistoupit k odstranění uhnilých rostlinných zbytků, plevelu a mechu, vertikutátorem proříznout vrchní vrstvu půdy a oživit zbytky trávy. Následně profesionálové doporučují místo řádně zahnojit minerálními hnojivy a přesít. Setba se musí provádět intenzivní, k tomu se musí oblast pravidelně zalívat, klidně každé dvě hodiny. Po týdnu lze očekávat první známky obnovy, po dvou až třech týdnech je tráva již pěkně zelená.

https://www.express.co.uk/

Odstranění plevele

Plejete záhony? Odstraňujete býlí z okolí ovocných keřů nebo stromků? A proč ne z trávníku? Rostliny trávy jsou jako všechny ostatní a pro svůj růst potřebují dostatek živin i možnost nerušeného růstu, proto se musí z trávníku plevel a mech pravidelně odstraňovat. Větší plevelné rostliny je nutné vykopnout kopáčkem nebo vyrýpnout zednickou lžící, následně místo dosít trávou. A jedna rada na závěr, trávník se musí během vegetačního období sekat co nejčastěji, při sečení každé čtyři dny se podpoří růst, stébla budou hustější a zdravější. Samozřejmě pravidelné sekání trávníku dodá ploše sytě zelenou barvu, kterou budou závidět i sousedé.

Zdroj: express.co.uk