Jak na plevel? Těchto třináct běžných přípravků pomůže zlikvidovat i nejodolnější býlí!

Péče o zahradu začíná na jaře a končí se zimou, přitom ne vždy je zahradník vítězem. Věčným nepřítelem je mu totiž plevel, který se usazuje v záhonech, v trávníku, ale také v chodníčku mezi dlažebními kostkami. Není místečko, kde by se neobjevil. Jeho likvidace je náročná, je nutné si navléci rukavice a pustit se do práce s plením spolu s rýčem nebo hrabičkami. Ani po vyplení však není býlí konec. Objevuje se zas a znova. Co v takové chvíli dělat? Sáhnout po správných prostředcích k jeho likvidaci!

Nezdolný protivník? Jen vědět, jak na něj!

Vyvýšené terásky s barevnými květy nebo záhony se zeleninou? Plevelné rostliny škodí kulturním plodinám i květinám, protože jim bere cenné živiny z půdy, sluneční paprsky a samozřejmě tolik potřebnou vláhu. Plevel se proto musí pravidelně odstraňovat, aby zahrada netrpěla. Jednou z možností je sáhnout po komerčně prodávaných prostředcích. Obsahují však agresivní chemikálie, které mohou uškodit dětem, domácím mazlíčkům, zamořit půdu a spodní vody. Mnohem vhodnější je použít běžně dostupné prostředky, které má každý doma, jsou levné a efektivní, k tomu maximálně šetrné vůči organismům a životnímu prostředí. Které to jsou?

1.    Citrony

https://www.countryliving.com/

Skvěle chutnají ve vychlazené vodě nebo v domácí limonádě, ale citrony mají mnohem širší použití než jen do nápojů, do dezertů nebo k masu. Citronová šťáva působí antisepticky a má dezinfekční účinky, kromě toho obsahuje kyselinu citronovou, která je účinným zabijákem plevele. Stačí nakapat čerstvě vymačkanou šťávu přímo na nechtěné rostliny.

Čtěte také: Vyhazujete prázdné role od toaletního papíru? Až se tohle dozvíte, už to nikdy neuděláte!

2.    Vodka

https://www.countryliving.com/

Až dokončíte veškerou práci na zahradě, můžete si namíchat oblíbený drink Cosmopolitan nebo Sex on the Beach, do té doby však použijte vodku na likvidaci nežádoucího býlí. Stačí smíchat 3 lžíce vodky s 2 šálky vody, přelít do láhve s rozprašovačem a použít na širokolisté rostliny od shora až dolů. Po několika opakováních dojde k dehydrataci daného kusu a uhynutí, lze použít i na pampelišky s dlouhými kořeny.

3.    Borax

https://www.countryliving.com/

Borax funguje jako výtečné bělidlo na oblečení, ale současně jako hnojivo, protože obsažený bor podporuje růst rostlin. Při větší koncentraci však působí jako herbicid a zázračně likviduje plevelné rostliny, především popenec, který je na bor citlivý. U boraxu se musí dbát na správné dávkování, aby se nezlikvidovaly i pěstované plodiny nebo květiny.

4.    Noviny jako mulč

https://www.countryliving.com/

Po přečtení použít na zatápění nebo také na zahradě jako mulč, přečtené noviny se rozhodně nedoporučuje vyhazovat, protože mají široké možnosti použití. Pomocí jednotlivých a nastřihaných listů novin lze vytvořit mulč, který dokonale zamezí přístupu světla a zabrzdí rozvoji dalších plevelných rostlin. Mulč z novin je účinný až po dobu jednoho roku, při prorůstání je nutné vrstvy obnovit.

5.    Sláma

https://www.countryliving.com/

Další variantou mulče v kombinace s hnojivem je sláma, která zabrání prorůstání nežádoucích rostlin, k tomu později pohnojí zeminu. Sláma obsahuje velmi cenné látky, dokonce je možné v ní pěstovat přímo zeleninu, v tom případě se využívá přímo balíků slámy k pěstování nebo je možné slámu umístit do dřevěných truhlíků.

6.    Tkanina proti plevelu

https://www.countryliving.com/

Bez vzduchu a vlhkosti ani plevel nepřežije, proto je vhodné použít krycí textilní tkaninu, která se dodává v mnoha různých variantách včetně jutové. Tato varianta zlikviduje rostoucí plevel a zabrání vzniku nového. Netkané textilie se doporučuje položit i pod kameny nebo chodník, aby rostliny neprorůstaly spárami.

7.    Ocet

https://www.countryliving.com/

Ocet je neocenitelným pomocníkem v kuchyni, při úklidu, ale také na zahradě, je levný, k tomu naprosto ekologický. Pro likvidaci nechtěného býlí se hodí použít ocet o vyšší koncentraci, stačí jej přelít do láhve s rozprašovačem a aplikovat přímo na listy a stonky. Ocet se nesmí aplikovat před deštěm, aby nedošlo k poškození pěstovaných plodin.

8.    Vařící voda

https://www.countryliving.com/

Obyčejná vařící voda z rychlovarné konvice je nejsnazší metodou, může se použít voda z vařené rýže, těstovin nebo brambor. Pozor při lití, aby se nepoškodily květiny nebo trávník v okolí, protože horká voda by mohla zahubit i je.

9.    Kukuřičný gluten (lepek)

https://www.countryliving.com/

Rosička, pampelišky nebo ptačinec? Na všechny tyto vytrvalé druhy se může hodit kukuřičný gluten. Vzniká jako vedlejší produkt kukuřičného škrobu, složením se jedná o moučku a lze ji rozsypat přímo do půdy, funguje jako organický herbicid. Kukuřičný lepek je účinný zejména na trávu rosičku, která celoročně prorůstá mezi spárami.

10. Líh nebo jiný druh alkoholu

https://www.countryliving.com/

Líh nebo zbytek alkoholu, který už nikdo nechce pít? Tyto přípravky se používají obdobně jako vodka, stačí smíchat 2 lžíce ve 3 sklenkách vody a roztok aplikovat pomocí rozprašovače na odolné býlí včetně pampelišek.

11. Jedlá soda

https://www.countryliving.com/

Je nenahraditelný při pečení a vaření, ale své nezastupitelné místo má i při úklidu. Řeč je o jedlé sodě, která si poradí též s plevelem, především ve spárách chodníku nebo podél cestičky. Stačí tyto průrvy dobře prosypat. Jedlou sodu je možné nahradit práškem do pečiva, který má obdobné účinky.

12. Hřebíčkový olej

https://www.countryliving.com/

Jak zahubit velmi odolné rostliny, kterých se chceme zbavit? Pomůže postříkání roztokem vody s hřebíčkovým olejem, který působí jako přírodní herbicid, ale současně jako insekticid proti mravencům.

13. Sůl

https://www.countryliving.com/

Ve výčtu prostředků proti plevelným rostlinám nesmí chybět ani sůl. Solný roztok je levným a efektivním řešením, voda s kuchyňskou solí se ředí v poměru 3:1 a aplikuje se pomocí rozprašovače přímo na nechtěné rostliny. Jen je třeba dát pozor, aby se nedostala směs i do záhonů nebo na okrasné květiny, kde by způsobila pohromu.

Zdroj: countryliving.com