Jak odstranit trávu ze spár chodníku? Vyzkoušejte tyto jednoduché rady

Snad každý, kdo miluje svůj domov, si zkrášluje okolí domu a pěstuje krásné květiny na zahradě. V zahradách často potkáte několik vydlážděných cestiček, nejčastěji ze zámkové dlažby. Tuto dlažbu však může “zdobit” také plevel nebo tráva vyrůstající ze spár chodníku. Jak se rychle a snadno zbavit těchto nevzhledných částí zahrady?

Venkovské domy zdobí malé chodníčky

Dekorativní cesty, malé chodníčky i cesty kolem okrasné zahrady mohou skvěle ozdobit celou zahradu i venkovský domov. Díky zámkové dlažbě nemusíte šlapat po trávě a lehce se vám bude procházet mezi okrasnými záhony. Tyto cesty jsou většinou vyrobené z keramických nebo betonových kostek, někdo používá také klasické venkovní dlaždice. Ať už využijete jakýkoliv materiál, mezi jednotlivými kusy dlažby jsou také spáry, ze kterých jednoduše začnou vyrůstat drobné traviny nebo plevel.

Plevel kazí celkový vzhled zahrady

Mezi dlaždicemi se může objevit mnoho drobných plevelů nebo tráva. Tyto kousky pak kazí celkový dojem ze zahrady i ze samotné cesty. Pokud se nezbavíte plevele hned v zárodku, může dorůst do výšky, což vaší zahradě rozhodně na estetice nepřidá. Navíc může zničit i samotnou dlažbu. Abyste se takovým problémům vyvarovali, je nutné cestu opakovaně čistit od plevele.

Vytrhávání plevele je sice účinná metoda, nejedná se však o dlouhodobé řešení. Jakmile totiž vytrhnete jednu část, do druhého dne se začne klubat další část trávy. Důležitým faktem je, že plevel má kořeny hluboko v zemi, a tak při vytrhávání sice nadzemní část odstraníte, nové výhonky však na sebe nenechají dlouho čekat.

Využijte přírodní přípravek bez chemie

Pro odstranění veškerého plevele na vaší zahradě můžete použít pesticidy nebo speciální postřiky, které pořídíte v obchodě. Ty jsou ale často plné chemie a k planetě rozhodně nejsou přívětivé. Stejně účinným nástrojem jsou také přírodní přípravky, které si můžete připravit v pohodlí domova. Bude vám stačit:

  • ocet
  • sůl
  • jedlá soda
  • voda
  • tekuté mýdlo

Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1. Přidejte také trochu tekutého mýdla, jedlou sodu a lžíci soli. Tuto hustou směs můžete ještě naředit trochou vody nebo použít přímo. Roztok nalijte do postřikovače a použijte přímo na spáry jako klasický přípravek na plevel.