Jak poznat, co vás kouslo podle typu bodnutí?

Hmyz je během letních měsíců úplně všude. Musíte s ním počítat a připravit se na to, že vás může bodnout. Jistě chcete vědět trochu více o hmyzu, který se vám dostal až na kůži. Štípanec není nic příjemného a většinou si myslíme, že to byl komár. Ne vždy je to pravda. Naučíme vás, jak rozpoznat bodnutí hmyzem a co musíte udělat, jakmile poznáte druh hmyzu.

Komár

Štípnutí od komára pozná asi každý. Jde o svědivé hrbolky, které se objevují prakticky ihned po kousnutí. Tyto boule jsou většinou kulatá nebo kapkovitá. Snažte se místo nedrbat, abyste reakci nezesílili. Opláchněte si místo vodou a mýdlem nebo použijte speciální krém proti svědění.

zinoti.lt

Klíště

Na místě uvidíte červený kruh se světlou tečkou uprostřed. Jestli jste našli jen kousnutí bez klíštěte, museli jste ho mít na sobě poměrně dlouhou dobu. Na to musíte dávat pozor, protože klíšťata přenáší nebezpečné nemoci. Jestli je stále v kůži, opatrně ho odstraňte, místo dezinfikujte a pár dní ho sledujte.

Mravenec

V létě vás mohou snadno pokousat i mravenci. Kousnutí vypadají jako malé červené skvrny, které pálí. Po nějaké době se objeví bílé váčky, které svědí a bolí. Místo opláchněte vodou a mýdlem. Můžete na něj také přiložit led a obvaz. Tím zmírníte bolest a pálení. Jinak s tímto kousnutím nemusíte nic dělat.

Vosa

Bodnutí od vosy je bolestivé a uvidíte červené, oteklé místo. Po útoku vosy se hlavně dostaňte do bezpečí od hmyzu. Přiložte si studený obklad a velmi dobře pomáhá také jablečný ocet. Ten zmírní bolesti i otoky. Dávejte si pozor na alergickou reakci a sledujte své dýchání a závratě.

zinoti.lt

Včela

Bodnutí od včely poznáte poměrně snadno, protože tam zůstane žihadlo. Kolem něj bude červená a oteklá pokožka. Později pocítíte také pálení, ostrou bolest a silné svědění. Žihadlo ihned odstraňte pomocí tupého předmětu. Nepoužívejte pinzetu. Místo opláchněte a přiložte studený obklad. Dávejte si pozor na alergii, protože na včelí jed má mnoho lidí alergii.

Zdroj: zinoti.lt