Jak přepnout plastová okna ze zimního na letní režim?

Většina lidí má doma plastová okna. A většina lidí vůbec netuší, že je může přizpůsobit podle ročního období. Pravda je, že je můžete nastavit na letní nebo zimní režim. V létě vám díky tomu doma nebude takové horko, protože bude domov neustále větrat. A v zimě ušetříte na topení, protože vám nebude okny unikat tolik tepla. Jak na to?

santeplusmag.com

Jak poznat, že jsou okna v zimním režimu?

Je to jednoduché. Vezměte si list papíru. Otevřete okno a vložte papír na jednu stranu rámu. Potom okno zavřete a papír zkuste vytáhnout. Jestli máte okno v zimním režimu, papír bude prakticky nemožné vytáhnout. Jestli ho vytáhnete z okna poměrně snadno, máte plastové okno nastavené v letním režimu. Podle toho poznáte, co s ním máte udělat v následující chvíli.

Snadné nastavení plastových oken

Řekněme, že máte okna nastavená v letním režimu. Vezměte si do ruky obyčejný inbusový klíč a můžete okna upravit na léto. Klíčem otočte proti směru hodinových ručiček. Tímto způsobem křídlo pevně přilne k rámu okna. Tím vznikne prostor, kterým bude moci procházet mnohem větší množství vzduchu, takže budete prakticky neustále větrat, i když budou okna zavřená. V zimě stačí tuto metodu použít znovu, jen otočte klíčem na druhou stranu.

Čtěte také: Tipy pro dokonale útulnou ložnici

santeplusmag.com

Pravidla při používání zimního a letního režimu

Máte pocit, že je takové nastavení zbytečné? Rozhodně to tak není. Špatně nastavená okna mohou způsobit průvan, který zapříčiní tepelné ztráty během zimy. A tím zvýší spotřebu energie a náklady na topení. Špatné nastavení rámu může také způsobit problémy s otevíráním nebo zavíráním. Při nesprávném nastavení v dané roční době může dojít k zablokování.

Používání zimního režimu v létě způsobuje také rychlejší opotřebení pryžového těsnění. To může nakonec způsobit deformaci ve spoji. Během prvního roku po instalaci výrobci oken doporučují, abyste používali letní režim. Těsnění je v prvním roce naprosto nové a dokonalé, takže se nemusíte obávat žádného průvanu nebo jiných problémů.

www.santeplusmag.com

Zdroj: santeplusmag.com