David Hampl
21 října, 2021

Nepříjemné bolesti v lýtkách, které dotyčného v noci vzbudí a nemůže spát dál. Někdy dochází k bolestem jen v lýtku, jindy postihne křeč chodidlo nebo celou nohu. Vážné narušení noci poukazuje na možné zdravotní obtíže nebo nedostatek minerálů, ale může mít i zdravotní příčiny. Jaké jsou nejčastější důvody pro noční křeče v nohou?

1.    Nedostatek minerálů v těle

Noční křeče v nohou mohou být děsivé, ale nejběžnější příčinou je nedostatek minerálů v těle, především hořčíku, draslíku a vápníku nebo jejich nerovnováha. Kromě minerálních doplňků pomáhá změna jídelníčku s přidáním celozrnných a mléčných výrobků. Dále jsou vhodné mořské ryby, které obsahují i další zdraví prospěšné látky. Pro dobré vstřebávání vápníku je potřebný také vitamín D, který lze doplnit pobytem na slunci a při procházkách na čerstvém vzduchu. Draslík naopak doplní svačinka v podobě misky meruněk, fíků nebo mrkve.

2.    Nedostatečný pitný režim a únava

Dalším častým důvodem, proč se objevují křeče v dolních končetinách je dehydratace. Právě ta bývá skryta za křečemi u seniorů, kteří nemají dostatečný pitný režim, ale nejen oni. Také střední generace trpí na žízeň, přitom stačí mít neustále na stole postavenou sklenici s čistou vodou s citrónem. Denně je vhodné vypít 2-2,5 litru čisté vody nebo bylinkových čajů. Nejsou vhodné kofeinové nápoje, sladké sycené limonády nebo alkoholické nápoje a koktejly.

3.    Cukrovka, nadváha nebo jiné zdravotní obtíže

Křeče v nohou mohou postihovat také lidi, kteří trpí prediabetem nebo už přímo cukrovkou 2. typu, aniž by o tom měli tušení. Problémy mívají také jedinci s nadváhou nebo trpící jinými zdravotními obtížemi. Pro eliminaci křečí v nohou je důležitý zdravý jídelníček s vyváženým poměrem tuků, bílkovin, sacharidů a s dostatkem vlákniny. Nadto se doporučuje pravidelný pohyb v podobě chůze, plavání nebo jízdy na kole, a strečink pro uvolnění ztuhlých svalů a šlach ráno po probuzení a večer před spaním.

Sdílejte článek