Jak rozeznat kousnutí hmyzem a vyhodnotit míru nebezpečí?

Již od časného jara hrozí při pobytu venku poštípání hmyzem. Kousnutí není vždy neškodné, proto je nutné vědět, jak je rozlišit, a v případě ohrožení zamířit ihned do nemocnice. Samozřejmě uvedené rady platí pouze pro zcela zdravé jedince, kteří nemají žádné chronické onemocnění a neužívají léky, jinak je třeba se vždy poradit s ošetřujícím lékařem. Zároveň se při každém kousnutí může objevit alergická reakce, která zahrnuje dušnost, chrapot, bolest na hrudi nebo silné zvracení.

Reklama

Zinková mast na komáří kousnutí

Nejběžnější je kousnutí komárem, které zná snad každý. Vypadá jako malá bublinka pod kůži, která svědí, ale většinou nezpůsobuje velké nepohodlí. Pokud se ale objeví horečka, bolest nebo zánět lymfatických uzlin, okamžitě byste měli zamířit do nemocnice. Pokud se žádné vážné příznaky nevyskytnou, stačí použít zinkovou nebo jinou mast, která zklidní svědění.

https://smakdnia.pl/

Bleší kousnutí vypadá jako malá červená tečka nebo pupínek. Obvykle jich je několik a svědí. Je dobré je omýt tekoucí vodou a mýdlem a poté ošetřit zinkovou mastí, abyste se zbavili svědění. Kousnutí neškrábejte, mohli byste si do kůže zanést infekci.

https://smakdnia.pl/

Kousnutí od štěnice bývá těžko rozpoznatelné, protože po kousnutí většinou na těle nezůstávají žádné stopy. Může se ale objevit zarudnutí, svědivé puchýře a bolest nebo otok. Doporučuje se omýt mýdlem a vodou.

Reklama
https://smakdnia.pl/

Pavoučí kousnutí nebývá nebezpečné

Pavoučí kousnutí vypadá jako malý kroužek s červenými okraji a se dvěma červenými tečkami uvnitř. Obecně platí, že až na výjimky nepředstavuje takové kousnutí žádnou hrozbu. Opět se doporučuje omýt kousnutí mýdlem. Pokud se objeví výrazná bolest nebo otok, je lepší navštívit lékaře, který vám předepíše léky.

https://smakdnia.pl/

Mravenčí kousnutí nijak zvlášť nebolí, ale je na kůži patrné. V místě kousnutí se totiž objeví zarudnutí, podráždění a svědění, někdy i puchýře. Omyjte vlažnou vodou a použijte mast s obsahem kortizolu. Rozhodně si oblast neškrábejte, hrozí infekce. Při vzniku alergické reakce je vhodné perorálně podávat antihistaminika nebo analgetika, případně mast s obsahem kortikoidů.

https://smakdnia.pl/

Klíšťata mohou přenášet nemoci

Klíšťata se nejčastěji drží na zvířatech, není ale výjimkou, že kousnou i člověka. To může být velmi nebezpečné. Je známo, že klíšťata přenášejí nemoci, jako je lymská borelióza a hemoragická horečka.

https://smakdnia.pl/

Jakmile na těle najdete klíště, okamžitě je nutné ho odstranit tak, aby žádná jeho část nezůstala na těle. Pokud se kolem oblasti kousnutí objeví červený lem, rozhodně byste měli zamířit k lékaři.

https://smakdnia.pl/

Včelí a vosí kousnutí, nebo spíše bodnutí bývá nepříjemné a bolestivé, avšak nikoliv nebezpečné, pokud člověk není alergický na jejich jed. Alergická reakce samozřejmě vždy vyžaduje lékařskou péči. V ostatních případech většinou stačí otřít místo bodnutí octem a pokud v ráně zůstalo žihadlo, odstranit ho opatrně pinzetou.

https://smakdnia.pl/

Zdroj: smakdnia.pl

Reklama