Pelargonie je veselá, dekorativní květina, kterou byste měli mít na svém balkoně. Pokud jste zdraví, květina vám krásně poroste. Jestliže trpíte nějakou nemocí, tato květina může ovlivnit vaši náladu.

Pokud je čas na řízkování, je dobré se řídit našimi tipy, které ulehčí práci

Muškáty, které nařízkujete na jaře, budou krásné, ale kvést budou až později. Můžete vyzkoušet silnou špičku výhonku o délce několika centimetrů, ze které je potřeba oddělit spodní listy. Kvetoucí nebo pupenové výhonky al nejsou vhodné pro množení, na to nesmíte zapomenout.

Pelargonové výhonky poté nechte stát alespoň půl dne, aby z nich mohla vytéct míza, poté je zasaďte. Okamžitě je poté položte na zem. Zakořenění vyžaduje 80-90% vlhkost, takže je vhodné rostliny řezat nylonovým nožem. Důležitý je výběr zeminy. Rostlina by měla být ve volné a propustné půdě. Pokud nemáte speciální směs, můžete zeminu smíchat s pískem, ale pro rostliny je vhodné jim dopřát takovou směs, jakou potřebují k dobrému růstu a kvalitnímu kvetení.

Rostliny potřebují vlhkost a žádné přímé sluneční paprsky

Z řízků je nutné odstranit všechny listy a palisty, ponechat na něm byste měli jeden nebo dva zdravé listy. Spodní okraje namočte do práškového stimulátoru. I když si zakoupíte již hotový substrát, můžete k němu přidat perlit. Substrát by pro řízkování neměl zadržovat vodu, také je nevýhodou, pokud obsahuje příliš mnoho živin.

Pořiďte si malé květináče, nejlépe o průměru 8-10 cm. Tam můžete napíchnout 4-5 řízků. Ušetříte tak místo a rostliny budou po vysazení do truhlíků bohatší. Řízky si označte jmenovkou, malým kolíkem vytvořte v substrátu důlek a řízek vložte. Než řízky zakoření, může uplynout 2-6 týdnů. Je ale možné, že řízky nezakoření ani po půl roce. Řízky dejte na světlé místo, ale aby na ně nedopadaly sluneční paprsky. Teplota by se měla pohybovat kolem 20 stupňů.

Sdílejte článek