David Hampl
18 června, 2022
, ,

Plastová okna najdete téměř na každém domě. Jsou lehká, snadno se udržují a vydrží i několik desítek let. Musíte se o ně ale poctivě starat. Možná budete překvapení tím, jak se o plastová okna starat. Montéři vám totiž neprozradí všechno, co by měli. Jak se plastová okna postarat a jak je možné, že o tom nevíte hned při jejich montování?

Plastová okna zajistí tepelnou izolaci

Plastová okna nemusíte natírat ani je omítat, ale budou potřebovat také péči, díky které vydrží dlouhé roky. Musíte ale vědět, jak na to. Můžete si totiž koupit spoustu prostředků. Mechanismus oken bude potřeba pravidelně natírat olejem, aby nevrzala a okna se dala dobře otevírat i zavírat. Dříve nebo později se může stát, že se přestane zavírat a budete muset na pomoc zavolat někoho povolanějšího.

Zavírací mechanismus může přestat fungovat z mnoha důvodů. Tovární olej se totiž velmi snadno vypotřebuje a tím pádem nemůže zavírání fungovat správně. Jednou za čas tedy proveďte kontrolu a promažte kování. Můžete k tomu použít strojní nebo silikonový olej. Nikdy ale nezkoušejte slunečnicový olej nebo jiné domácí metody, protože se mechanismus může poškrábat.

Víte, že plastová okna mají letní a zimní režim?

Provoz oken pak funguje na letní a zimní režim. V chladnějším počasí je potřeba okna mnohem více uzavřít. Docílíte toho tak, že posunete čep, který najdete na rámu okna a vypadá jako malý váleček, do vodorovné polohy. Bude ve stejné poloze, jako když ručička na hodinách ukazuje na číslo tři.

Válec pak musíte otočit do polohy čísla devět. Abyste pohnuli se všem kolíky, můžete si vzít na pomoc kleště. Čištění a údržba plastových oken se pak nijak neliší od ostatních materiálů. Neměli byste ale používat agresivní přípravky. Plastová okna jsou velkými pomocníky, co se týče šetření peněz a tepla hlavně v zimním období.

https://ohlyad-dnya.pro/

Zdroj: ohlyad-dnya.pro

Sdílejte článek