Dny jsou stále delší a teplejší. To je známka toho, že se blíží jaro a s ním i zahrádkářská sezóna. Jenže tak, jako ožívají rostlinky v naší zahradě, ožívají i nejrůznější tvorové, kteří se na naše záhonky mohou dostat. Zatímco včelky jsou v našich zahradách samozřejmě vítané, existují živočichové, kteří už tak příjemnou společností nejsou. Jejich přítomnost může vést ke znečištění, zápachu nebo dokonce zničení našich rostlin.

Na mšice vyrazte s izolepou

Mezi nejčastější škůdce patří mšice. Jsou to nepříjemní tvorečkové, kvůli kterým rostlinky pomalu hynou a strádají. Pokud zrovna nemáte po ruce speciální postřik, vyzrajte na ně s lepící páskou. Omotejte si ji kolem ruky tak, aby lepivá strana byla otočená směrem ven, a přejeďte s ní po listech rostlin. Mšice se na pásku přilepí a vy je snadno můžete zlikvidovat. Postup opakujte několikrát, abyste se opravdu zbavili všech mšic.

Slimákům nevoní jehličí

Slimáci jsou na první pohled neškodní, s radostí se ale pustí do vypěstovaného salátu nebo jiných listů. Zbavit se jich můžeme nenápadnou „bariérou“ z jehličí, kterou vytvoříme kolem zahrady nebo ohrožených rostlin. Nejen, že jehličí slimákům není úplně po chuti, mají také problém se přes něj fyzicky dostat. Další možností je umístit na zahradu několik misek s pivem. Jeho vůně slimáky přitahuje, když se ale nakloní přes okraj, spadnou do misky a utopí se.

Mravence ze zahrady nejlépe vyženete citronovou kůrou nebo stroužkem česneku. Případně si na pozemku můžete vysázet levanduli, která mravence odpuzuje. Dobrým prostředkem proti mravencům je i obyčejná křída. Obsahuje uhličitan vápenatý, který nesnáší. Stačí ji rozdrtit a posypat s ní potřebná místa nebo kolem nich rovnou nakreslit kruh.

Komáry zaženete rajčaty

Dalšími škůdci, kteří ani tak neohrožují úrodu jako nás, jsou komáři. Nepříjemný a otravný hmyz odpuzuje vůně rajčat. V létě si tedy udělejte posezení v jejich blízkosti. Komárům nevoní ani vlašský ořech, proto se v jeho blízkosti nezdržují. Z bylinek nemají rádi mátu, saturejku, libeček, šalvěj nebo citronovou trávu.

Pokud se na zahradu dostane krtek, nejspíš žádný pěstitel nezajásá. Nevzhledných kopečků a zničeným záhonům se ale můžete vyhnout, pokud krtka odpudíte včas. Stačí do jeho nory nalít trochu vody po holení nebo nasypat kousek česneku s křenem. Agresivní vůně krtky donutí najít si jiné místo pro své rejdění.

Na co domácí prostředky nestačí

Se spoustou škůdců si můžeme poradit sami domácími prostředky. Vyhneme se zbytečné chemii a někdy i úplné likvidaci živočichů. Na boj s některými zvířaty byste ale přeci jen měli pozvat odborníky, protože jejich vyhánění může být životu nebezpečné. Především pokud se vám na zahradě uhnízdili sršni, povolejte raději specialisty. To samé platí i pro likvidaci krys, mohou být totiž infikované nebezpečnými chorobami.

Sdílejte článek