Občas se to stane každému z nás. Jsme nafouknutí, máme problémy s větry a občas se i stydíme za to, jaké zvuky nebo vůně z nás vycházejí. Přitom je to zcela fyziologický proces, který nemůžete nijak ovlivnit. Není to zrovna téma, které by se projednávalo u nedělního oběda, dobré je ale vědět, jak celý tento proces funguje a proč jsme občas tak nafouklí nebo máme v oblasti břicha křeče.
Občas se nemusíte cítit dobře, ale nemělo by to být pravidlem
Některé zdravotní komplikace mohou ovlivnit náš trávicí systém a tím pádem můžete trochu zapáchat nebo se cítit nekomfortně. Naše plyny jsou totiž většinou bez zápachu, což bude pro mnohé překvapující informace. Zhruba 1 % plynu jsou takové, které mají nějaký zápach. Pokud ho cítíte, je možné, že se vám v těle hromadí bakterie. Můžete ale mít také citlivost na některé potraviny a podráždili jste si trávicí systém. Dejte si ale pozor, protože celiaci nebo lidé s Crohnovou chorobou by měli okamžitě zahájit léčbu.
Ve střevech se může hromadit velké množství plynů, které se pak mohou změnit v prudkou bolest, když procházejí střevy. Jednou za čas to nemusí nic znamenat, pokud se tak děje pravidelně, zvlášť po stolici, je nutné zajít k lékaři, aby zjistil příčinu. Může se jednat například o neprůchodnost střev. Objevit se může také nadýmání. Je to tlak, který způsobuje nadměrné množství plynů ve střevech. Můžete mít syndrom dráždivého tračníku – ten způsobuje citlivost nebo dokonce zánět.
Dejte pozor na konsistenci stolice, někdy to může znamenat problém
Pohyby střev mohou být někdy přerušený nahromaděním plynu. Můžete si tak všimnout, že stolice odchází pouze po částech nebo se objeví průjem. Jestli se vám tento problém stává pravidelně, nechte si zkontrolovat slinivku břišní. Je možné, že máte ve střevech nestravitelné jídlo, které tam dělá neplechu. Jestli máte pocit, že neustále musíte vypouštět plyny, hromadí se vám ho ve střevech velké množství.
Možná je to více, než byste chtěli. Je to možné tím, že máte ve střech vysoký obsah nejen cukru, ale také vlákniny. Dávejte si pozor, jaké potraviny konzumujete. Vláknina je pro našeho tělo velmi důležitá, zároveň si musíte hlídat množství. V nadměrném může způsobit právě nadměrný výskyt větrů nebo budete mít křeče do břicha.
Nemusíte ze sebe dostávat jen plyny, ale také říhání může zapáchat
Trávicí systém, to nejsou pouze střeva a následné vypouštění plynů. Musíte se podívat také na opačnou stranu. Po dobrém jídle, nebo pokud jste se přejedli, se vám možná uleví, pokud si říhnete. Na tom není nic špatného, pokud to neděláte ve společnosti ostatních lidí. Většina plynů je to, sníte společně s jílem. Dejte si ale pozor, jestli říhání zavání sírou. Můžete mít různé druhy onemocnění nebo infekci Giardia.
Bolest může přijít z různých míst. Jestli máte pocit pálení nebo štípání, je možné, že se objevily hemeroidy nebo máte prasklinky v konečníku. I když se v žádném případě nejedná o závažný problém, je dobré včas zahájit léčbu, abyste se znovu cítili v pořádku. Plyny byste neměli nikdy zadržovat, pokud to není nutné. Pokud to tak budete dělat, je možné, že vám vaše střeva dají najevo, že to není správná cesta.
Je dobré dbát na zdravou stranu a také pravidelný pohyb, díky kterému si přirozeným způsobem rozhýbete nejen střeva. Pravidelná stolice je velmi důležitá, protože jinak vás začnou trápit zdravotní komplikace, které mohou skončit až operací. Ve stravě byste měli mít dostatek vlákniny, které zajistí správné fungování střev, ale s množství to nesmíte přehnat, abyste neměli zácpu.
Na zácpu pomůže například švestková šťáva, kterou můžete vypít. Důležité je hlavně se hýbat. Platí to hlavně pro malá miminka, která velmi trpí na bolesti bříška, protože plyny nemohou odejít ven. Nahřívání bříška, masáží nebo pohyby nožičkami pomohou střeva uvolnit a miminko se bude znovu smát. Podobné triky fungují také u dospělých osob.