Snižující se venkovní teplota vzduchu vytváří vysoký teplotní spád, který zvláště v kuchyních a denních místnostech vede ke kondenzaci páry z vnitřní strany okenních tabulí, jež je nejen nevzhledná, jelikož vytváří prostor pro usazování nečistot, ale může také vést k navlhání vnitřních konstrukčních povrchů. Ty se pak stávají velmi příhodným prostředím pro usazování nebezpečných kmenů plísní, jež výrazně ovlivňují kvalitu vzduchu v interiéru a jejich spory mohou vyvolávat alergické reakce i nepříjemná respirační onemocnění. Jak tedy zabránit kondenzaci páry v chladném období?
Jednoduché triky, které sníží vlhkost v bytě
Zvýšená vlhkost vzduchu v bytě zpravidla doprovází činnosti, při nichž se odpařuje větší množství vody. Ať už se jedná o koupání či vaření, nebo jen dýchání či pot většího počtu lidí, vždy je potřeba dbát na správnou cirkulaci vzduchu. Pokud je byt dobře zateplen, a nejen konstrukční skladba zdí, ale také oken, dobře izoluje interiér od exteriéru, dochází obvykle k minimální kondenzaci. U starších obydlí je nutné dodržovat několik zásad, jež umožní regulovat uvolňování odparků do vnitřního prostředí.
Kondenzace páry z koupelny
Při koupeli, ale také praní či sušení, se pára uvolňuje do místnosti ve větším množství a je potřeba ji správně, rychle a účinně odvádět, aby se nezačala na okenních tabulích srážet. Ideální je v koupelně otevřít okno nebo spustit větrák, který páru odvede do vnějšího prostředí a smíchá ji s okolním (sice studeným) suchým vzduchem. Rozhodně je potřeba odvětrat místnost jako celek, nenechávejte otevřené dveře do ostatních místností, pára by se tak rovnoměrně rozložila do celého bytu a začala kondenzovat i v dalších částech.
Jak na páru z vaření
Vaření je nejčastějším důvodem kondenzace vlhkosti na okenních sklech. Jednak vyžaduje var obvykle poměrně velkého množství vody, jednak trvá relativně dlouhou dobu. U vaření je tak dobré rovněž pravidelně místnost provětrávat a činnost provádět v uzavřené místnosti tak, aby pára nepostupovala do celého bytu. Její objem lze regulovat používáním pokliček, které var zintenzivňují. Větrání je ideální provádět během vaření, kdy se přicházejících studený vzduch rychle ohřívá od vytopeného vnitřního prostředí a je možné jej tedy ukončit ihned po vaření.