David Hampl
16 ledna, 2022
, ,

Poslední dobou si užíváme chladného počasí, mrazů a sněhu. A následujících několik měsíců to tak ještě bude. Většina lidí má každoročně strach z účtu za vytápění, protože to rozhodně není levná záležitost. Věřte, že šetřit na teplotě domova vám přitom ke znatelné úspoře nepomůže a budete se klepat zimou. Místo toho se naučte zajímavé triky, jak zateplit svůj domov a můžete skutečně ušetřit, aniž byste museli žít v nepohodlí. Zaplatit na topení můžete až třikrát méně!

Nábytek

Jakmile přijde zima, měli byste udělat v interiéru několik jednoduchých změn. Zatímco v létě spoléháme na světlé závěsy, potahy na pohovku nebo deky, v zimě udělejte přesný opak. Vyměňte tkaniny za tmavší barvy, které budou více lákat a udržovat teplo. Zároveň se snažte zateplit stěny nábytkem, pokud to běžně neděláte. Ideální je umístit ke stěnám police s knihami a velké kusy nábytku. Dávejte také pozor na to, aby nábytek neblokoval přísun tepla z topení.

Pocitové teplo je velmi důležité

Vlhkost vzduchu hodně ovlivňuje, jak se doma cítíte. Během zimy je běžný suchý vzduch, ve kterém se vám bude špatně dýchat a bude vám větší zima. Využijte difuzér, zvlhčovač vzduchu nebo pokojový výparník, abyste získali vlhčí vzduch, který bude mnohem teplejší, aniž byste museli zvyšovat teplotu na radiátoru.

Za zmínku stojí také použití ventilačního systému nebo stropních ventilátorů. Klimatizace vám během léta zajistí příjemný chládek a během zimy vás zase může příjemně zahřát. Tyto přístroje navíc obvykle spotřebují mnohem méně energie než kamna, kotle nebo elektrické přímotopy.

Jak na samotné topení?

Moderní kamna a kotle jsou mnohem efektivnější než ty, které se používali v minulosti. Pokud ještě používáte starý systém a můžete si dovolit jej vyměnit, udělejte to. Ušetříte hodně peněz za energie. Zároveň se ujistěte, že je topný systém čistý, odvzdušněný a má funkční filtr. Záleží na tom, jaký topný systém používáte. V každém případě musí být čistý a plně funkční. Využít můžete také reflexní fólii za radiátorem a na okenním parapetu, která zajistí menší úniky tepla.

Sdílejte článek