Jak si během zimy efektivně snížit účet za topení?

Poslední dobou si užíváme chladného počasí, mrazů a sněhu. A následujících několik měsíců to tak ještě bude. Většina lidí má každoročně strach z účtu za vytápění, protože to rozhodně není levná záležitost. Věřte, že šetřit na teplotě domova vám přitom ke znatelné úspoře nepomůže a budete se klepat zimou. Místo toho se naučte zajímavé triky, jak zateplit svůj domov a můžete skutečně ušetřit, aniž byste museli žít v nepohodlí. Zaplatit na topení můžete až třikrát méně!

Nábytek

Jakmile přijde zima, měli byste udělat v interiéru několik jednoduchých změn. Zatímco v létě spoléháme na světlé závěsy, potahy na pohovku nebo deky, v zimě udělejte přesný opak. Vyměňte tkaniny za tmavší barvy, které budou více lákat a udržovat teplo. Zároveň se snažte zateplit stěny nábytkem, pokud to běžně neděláte. Ideální je umístit ke stěnám police s knihami a velké kusy nábytku. Dávejte také pozor na to, aby nábytek neblokoval přísun tepla z topení.

Pocitové teplo je velmi důležité

Vlhkost vzduchu hodně ovlivňuje, jak se doma cítíte. Během zimy je běžný suchý vzduch, ve kterém se vám bude špatně dýchat a bude vám větší zima. Využijte difuzér, zvlhčovač vzduchu nebo pokojový výparník, abyste získali vlhčí vzduch, který bude mnohem teplejší, aniž byste museli zvyšovat teplotu na radiátoru.

Čtěte také: Zapáchá Vám čerstvě vyprané prádlo? Tyto dvě jednoduché rady vše napraví!

Za zmínku stojí také použití ventilačního systému nebo stropních ventilátorů. Klimatizace vám během léta zajistí příjemný chládek a během zimy vás zase může příjemně zahřát. Tyto přístroje navíc obvykle spotřebují mnohem méně energie než kamna, kotle nebo elektrické přímotopy.

Jak na samotné topení?

Moderní kamna a kotle jsou mnohem efektivnější než ty, které se používali v minulosti. Pokud ještě používáte starý systém a můžete si dovolit jej vyměnit, udělejte to. Ušetříte hodně peněz za energie. Zároveň se ujistěte, že je topný systém čistý, odvzdušněný a má funkční filtr. Záleží na tom, jaký topný systém používáte. V každém případě musí být čistý a plně funkční. Využít můžete také reflexní fólii za radiátorem a na okenním parapetu, která zajistí menší úniky tepla.