Vyrážíte na dovolenou a chcete se vyhnout krádežím? Poradíme, jak zabezpečit svá zavazadla na letišti, v městské hromadné dopravě, na ubytování i během turistických procházek. Opatrnosti není nikdy dost!
Jak se chránit proti krádeži zavazadla a věcí na letišti
Ač jsou letiště místa s vysokou ostrahou, ke krádežím na nich dochází celkem často. Okolo je spousta lidí, ostraha si toho málokdy všimne. A jakmile je váš kufr jednou pryč, už ho nejspíš nenajdete. Dá se proti krádežím bránit? A pokud ano, tak jak?
Pořiďte si kufr, který má výrazné barvy nebo vzory. Díky tomu ho na pásu rozeznáte od ostatních zavazadel. A kdyby se ho někdo pokusil ukrást, hned si toho všimnete. V případě, že už máte cestovní tašku v neutrální barvě, dejte na ní reflexní proužky nebo samolepky. Zkrátka cokoliv, co vám pomůže zdálky vaše zavazadlo poznat.
Nekradou se jen samotná zavazadla. Velice často se stává, že odbavený kufr přijede otevřený, nebo že v něm něco chybí. Nenechavé ruce odradí kvalitní zámek na kufr, například TSA zámek, který funguje i jako prevence proti zničení zavazadla při namátkové kontrole. I tak pro jistotu do odbaveného zavazadla nedávejte žádné cennosti, hotovost, ani elektroniku.
Svou cestovní tašku ochráníte tak, že ji na letišti necháte zabalit do ochranné fólie. Dostat se přes ní by zloději trvalo déle a je velká šance, že ho tím odradíte. Dávejte si pozor i na ztrátu zavazadel. Té se dá částečně předejít vlastní opatrností. Jak?
- Kupujte letenky tak, abyste měli dostatečnou rezervu na přestup. Budete tak mít jistotu, že pracovníci stihnou bagáž přemístit do dalšího letadla.
- Na letiště jeďte s dostatečným předstihem. Stres u odbavení na poslední chvíli doléhá nejen na vás, ale i zaměstnance za přepážkou. Když vám zbývá jen pár minut, spíš hrozí, že někdo něco poplete.
- Zkontrolujte si, že má vaše zavazadlo správnou cedulku s vaším letem a letištěm, kam míříte.
- Dávejte na svá zavazadla jmenovky s kontaktem.
Jak ochránit zavazadla v ubytovacím zařízení
Jste ubytovaní v hotelu, penzionu nebo guesthouse a chcete mít jistotu, že žádný nezvaný host nezačne prohlížet obsah vašich zavazadel? Pořiďte si na ně kvalitní zámek. K dispozici jsou jak zámky na klíček, tak na PIN kód. Pokud by se přes ně zloděj chtěl dostat, musel by ho přeštípnout. A to naprostou většinu nenechavců odradí.
Na cennosti využijte sejf nebo úschovu zavazadel u recepce. Úschova zavazadel bývá většinou k dispozici jen pro přijíždějící hosty a pro ty, kdo se chtějí ještě po check-out projít po městě. Když je ale úschova dostatečně velká, nebo máte speciální důvod, recepční vám většinou vyhoví.
V hostelech se běžně setkáte se skříňkami na zamykání. K těm ale většinou potřebujete vlastní zámek. O důvod víc si nějaký pořídit. Dalšími variantami jsou skříně na zámek, do kterých má vstup pouze recepční. Využijte to, co máte k dispozici. V hostelech je riziko krádeže větší, přeci jen sdílíte s ostatními hosty prostory.
Jak odradit zloděje v městské hromadné dopravě
Zavazadla se mohou stát terčem zlodějů i při cestování městskou hromadnou dopravou. Svůj batoh noste vždy tak, abyste na něj viděli. Nenechávejte i ho na zádech. Buď si ho přesuňte na hrudník. Nebo ho dejte na zem. Zároveň si dávejte pozor na to, abyste ho vždy měli dobře zapnutý.
Když projíždíte městem s cestovním kufrem nebo cestovní taškou, opět doporučujeme připnout na zip bezpečnostní zámek. Nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme s sebou vzít kufr na kolečkách – lépe se vám s ním bude přecházet po nástupištích a nebudete mít tendenci nechávat ho někde opřený.
Krádeže v ruchu velkoměsta, jak jim předejít?
Zloději ve městech útočí zejména v davu lidí. Batohy a další zavazadla mějte vždy tak, abyste je měli na očích. Bagáž si zamykejte bezpečnostními zámky a přední kapsy, které jsou nezamčené, nechávejte prázdné. Ve velkých tlačenicích si přesuňte batoh na hrudník. Rovněž si předem zjistěte informace o bezpečnosti v daném městě či čtvrti a mějte na paměti běžné zvyky v cizích zemích.