Jak si na zahradě vyrobit kompostovací příkop?

Kompostování je jedním ze základních prvků udržitelného života. Jestli máte zahradu, kompost je naprostá nutnost. Můžete mít samozřejmě nádoby nebo klasické komposty. Zákopové kompostování představuje zajímavou alternativu, protože napodobuje přirozené procesy rozkladu organického odpadu a zabere jen velmi malý prostor na vaší zahradě. Jak na to?

Proč zvolit na zahradu kompostovací příkop?

Velkou výhodou je úspora místa, stejně jako kontrola zápachu v okolí. Při rozkládání může organický materiál trochu zapáchat, ale s touto metodou nic neucítíte. Zároveň zabráníte pleveli, aby se dostával do vašich záhonů nebo do trávníku.

Pixabay

Zvolte si dobré místo

V první řadě si vždy vyberte vhodné místo pro kompostování. Musíte se jednat o místo, kde je velmi dobře propustná půda a také dostatek slunečního světla. Jedině díky tomu se bude organický materiál správně rozkládat v půdě a zároveň ji bude vyživovat.

Čtěte také: Jak ošetřovat okurky na zahradě?

Vytvořte příkopy

Potom vezměte do ruky lopatu a pusťte se do kopání příkopů pro kompost. Mělo by se jednat o 30-45 centimetrů do hloubky. Délka a šířka se musí odvíjet od množství organického odpadu, který chcete nechat v půdě rozložit.

Naplňte kompost

Začněte vrstvit organický materiál. Začněte s hrubými materiály (větve, větvičky) a potom přidejte organický odpad z kuchyně. Jakmile budete mít kompostovací díru plnou odpadu, kterého se chcete zbavit, můžete všechno zasypat zeminou. Veškerý organický materiál musíte kompletně zakrýt půdou, jinak se může zápach dostat na povrch a přilákat škůdce.

Pixabay

Nezapomeňte si kompost označit

Nakonec si označte místo pomocí kolíků nebo značek. Jde o to, abyste se příště posunuli o další kus dál, až budete chtít vyživit další část zahrady. Tímto způsobem můžete postupovat po celém pozemku. Vaše půda bude dokonale vyživená a zároveň nebudete mít nikde postavený klasický kompost.

Zdroj: wawstock.com