Jak si namnožit orchidej z jedné velké rostliny?

Přerostlé orchideje potřebují trochu upravit. Tuto úpravu můžete využít k tomu, že získáte další rostlinky. Prakticky z původní rostliny odříznete další rostlinu, takže po skončení celého procesu budete mít najednou dvě orchideje. To se vám vyplatí, protože krásných květin není v domácnosti nikdy dost. A orchideje jsou velmi populární, takže ji klidně můžete i někomu darovat.

Množení krok za krokem

Před řezáním musíte orchidej ponořit do vody na 10 minut. Musí být hodně vlhká, aby všechno proběhlo v pořádku. Připravte si také ostrý a dezinfikovaný nástroj, např. zahradnické nůžky. Řez musíte okamžitě ošetřit peroxidem vodíku. Stejný postup musíte udělat s oběma rostlinami. Potom trochu peroxidu vodíku dejte také na vatový tampon a otřete s ním listy rostliny.

shkola-zhyttia.com.ua

Pahýl, který získáte, zalévejte po dobu 1-2 měsíců jako obvykle. Právě z této části vám vyroste nová orchidej. Orchidej s kořeny umístěte do vysoké sklenice s vodou (cca 3 cm). Poskytněte rostlině dost slunečního světla bez průvanu. To je velmi důležité, protože orchideje jsou na průvan citlivé, a to hlavně v tomto odhaleném a citlivém období.

Čtěte také: Tablety do myčky a jejich netradiční využití při úklidu

Získávejte neustále nové rostliny

Až budete mít rostlinu takto připravenou, čeká vás trochu trpělivosti. Sledujte rostlinu asi 2-3 týdny a udržujte ve sklenici stejnou hladinu vody. Až uvidíte zelené výhonky, je to jasný signál k přesazení orchideje do substrátu. Potřebujete substrát, který je určený na orchideje a pravidelnou zálivku jako obvykle. Tímto způsobem získáte hned dvě krásné a zdravé rostliny.

shkola-zhyttia.com.ua

Orchideje jsou poměrně jednoduché rostliny na pěstování, když jim věnujete správnou péči. A díky tomuto jednoduchému postupu si je můžete množit celé roky. Nakonec budete mít obrovskou sbírku nádherných květin jen z jedné nebo dvou původních rostlinek. Vypěstovat malé výhonky je úspěch pro každého pěstitele. Vyzkoušejte to a uvidíte, jestli se vám to podaří.

Zdroj: shkola-zhyttia.com.ua