Veronika Bečková
25 dubna, 2022

Toaletní papír se v dnešní době stal již nedílnou součástí každého WC. Nahradit ho něčím jiným je skoro nemožné. Ostatní papírenské výrobky se neumí ve vodě rozložit a mohou dokonce po spláchnutí ucpat odpad. Dříve na výběr lidé moc neměli a místo toaletního papíru se používalo kdeco. Textilie, noviny, písek, listí, mech či dokonce kameny. Dnes si naštěstí můžeme vybírat z velkého množství toaletních papírů a užívat si při hygieně opravdový komfort.

Hygiena na toaletě je základ zdraví

Mnoho lidí hygienu po toaletě provádí nedostatečně a nesprávně. To může nakonec vést k nepříjemnému svědění, nepohodlí, a dokonce zápachu intimních partií. Abyste se všem těmto problémům vyhnuli, potřebujete správný šetrný toaletní papír, vlhčený hygienický toaletní ubrousek nebo obyčejnou vodu.

Výběr správného toaletního papíru

Nejdříve se podíváme na různé druhy toaletního papíru a také na to, jaký druh toaletního papíru pro správnou hygienu zvolit. Na trhu je nepřeberná nabídka a může být velmi obtížné vybrat si ten správný. Zkusme si tedy vyjmenovat ty nejdůležitější vlastnosti, které by měl toaletní papír mít či nemít.

Toaletní papír s příměsí chlóru

Většina výrobců používá k výrobě toaletního papíru chlór. Při procesu bělení vznikají jako vedlejší produkty furany, dioxiny či polychlorované bifenyly (PCB). Jedná se o jedny z nejsilnějších karcinogenních látek, které jsou nebezpečné nejen pro vaše zdraví, ale i pro životní prostředí. Tento bílý toaletní papír je nejrozšířenější, ale pokud objevíte značky, které prodávají toaletní papír bez příměsi chlóru neváhejte a kupte si je.

Vyrobeno z ekologicky šetrného papíru

Najdou se však i výrobci, kteří podporují ochranu životního prostředí a vyrábějí toaletní papír z recyklovaného papírů, recyklované celulózy nebo bambusu. Tyto barevně tmavší ekologické toaletní papíry jsou velmi jemné, měkké a zároveň díky několika vrstvám velmi odolné proti protržení.

Zajistí vám tak maximální komfort při používání a zároveň snižují riziko možných zdravotních komplikací, které může způsobit běžný toaletní papír bělený chlórem. Pamatujte tedy, že používání tmavého toaletního papíru je zdravotně i ekologicky tím nejlepším možným řešením.

Voňavý a barevný toaletní papír

Nádherně voňavé a barevné toaletní papíry lákají ke koupi z mnoha důvodů. Barevný toaletní papír do detailu sladí interiér a díky obsaženému aroma dodá toaletě příjemnou vůni. Bohužel i tyto lákavě vypadající toaletní papíry obsahují velké množství zdraví nebezpečných látek. Například u žen může po otření intimních míst papír způsobit například kvasinkovou infekci. Stejné riziko hrozí i u všech parfemovaných intimních vložek a vlhčených ubrousků.

Jak toaletní papír používat?

Pár snadných kroků k použití toaletního papíru

Po použití toalety zůstaňte sedět. Sed či podřep umožňuje důkladné utření konečníku. Pro tento úkol utrhněte přiměřené množství papírového toaletního papíru. Pokud nevíte, jaké množství papíru potřebujete, odtrhněte z toaletní role asi tři zaoblené čtverce a vyzkoušejte, zda je toto množství dostačující.

Otírejte konečník zepředu dozadu a dbejte na to, abyste vyvíjeli přiměřený tlak. Dle znečištění toaletního papíru si dále trhejte čisté čtverečky z toaletní ruličky. Pokračujte v utírání až do doby, kdy na toaletním papíře nebudou viditelné žádné výkaly.

Pokud chcete mít jistotu maximální čistoty, můžete použít vlhčený toaletní ubrousek a konečník ještě několikrát otřít. Po použití toaletních vlhčených ubrousků budete mít pocit dokonalé čistoty která se vyrovná koupeli nebo sprše. Tento závěrečný krok také zajistí vyhnutí se stopám po výkalech, zápachu či svědění pokožky.

Základním hygienickým pravidlem je po vykonání potřeby dokonalé umytí rukou mýdlem a teplou vodou. Na umyté ruce raději nepoužívejte vysoušeče vzduchu, které mohou být někdy díky špatné údržbě plné bakterií. Místo toho používejte jednorázové papírové utěrky či textilní ručníky. Díky jejich hygienickému uložení v roli jsou zajisté vždy bez bakterií, vlhkosti a nečistot.

Jak likvidovat toaletní papír?

Po správném použití toaletního papíru je nutné jej hygienicky a správně zlikvidovat. Zde jsou uvedeny různé způsoby, jak použitý toaletní papír bezpečně a vhodně vyhodit.

Podtlakové toalety

Beztlaková toaleta vypadá a funguje jinak než běžné typy. Papír však jednoduše vhoďte do mísy toalety a spláchněte stejně jako u klasického WC.

Na výletě či v přírodě

Pokud jste na výletě v přírodě, používejte běžný neparfemovaný bílý toaletní papír. Odtrhněte vždy jen nutné množství toaletního papíru. Po vykonání potřeby a utření se toaletní papír zakopejte do díry v zemi do tzv. kočičí díry nebo jej vložte do plastového sáčku a vhoďte do nejbližšího koše na směsný odpad.

Na toaletě obytného vozu

Většina obytných vozů má vlastní toalety. Tyto nádrže fungují podobně jako septiky, které nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci. Protože mají tuto funkci, můžete toaletní papír likvidovat spláchnutím do záchodu. Dejte však pozor! Do přenosných WC se vyrábí speciální toaletní papír, který se kombinaci s rozkladovou chemií použitou v zásobníku na výkaly zcela rozpustí. Obyčejný toaletní papír do těchto záchodů nepatří!

V kompostovací toaletě

Pokud používáte kompostovací toaletu, vhoďte do ní použitý toaletní papír. Protože se lidský odpad rozkládá rychleji než papír, po rozkladu výkalů zůstane pouze papír. Nejlepším způsobem je použití speciálního toaletního rozložitelného RV papíru pro obytné vozy nebo přenosné WC.

Úzké trubky odpadu

Zejména v přímořských zemích je sice možné splachování toalety, ale trubky odpadu jsou tak úzké, že použitý toaletní papír se musí vhazovat do toaletního koše, který se poté vyprázdní do směsného odpadu. Pokud byste toaletní papír vhodili do toalety a klasicky spláchli, mohlo by dojít k ucpání odpadu.

Typy toaletního papíru

Kromě toho, že víte, jak používat toaletní papír je také důležité znát jeho různé typy. Dle použitého materiálu při výrobě má toaletní papír různou cenu, strukturu, velikost a design. Nyní vám představíme běžné druhy toaletního papíru dostupných v jakémkoliv obchodu.

Jednovrstvý toaletní papír

Tento typ toaletního papíru má pouze jednu vrstvu. Podle očekávání vypadá jednovrstvý toaletní papír o dost tenčí než ostatní druhy toaletního papíru s více vrstvami. Lze však zakoupit i jednovrstvý toaletní papír o mnoho silnější a pevnější než toaletní papír s více vrstvami.

Pokud chcete rychle rozložitelný toaletní papír, který je snadno rozložitelný např. v septiku či snižuje šanci ucpání odpadu zvažte použití jednovrstvého papíru.

Dvouvrstvý toaletní papír

Dvouvrstvý toaletní papír byl vytvořen v druhé polovině 20. století. Tento papírenský výrobek vznikl v době objevu kombinace různých vrstev papíru.

Toaletní papír složený ze 2 vrstev je zajisté silnější a kvalitnější než jednovrstvé varianty. Některé společnosti však nabízejí jednovrstvý papír, který však velmi snadno může svou tloušťkou konkurovat dvouvrstvému hedvábnému papíru.

Třívrstvý toaletní papír

Podle očekávání se tento typ toaletního papíru skládá ze tří vrstev. Díky tomu je pevnější a jemnější než varianty s menším počtem vrstev.

Čtyři nebo pět vrstev toaletního papíru

Maximální komfort při použití 4vrstvého nebo dokonce 5 vrstvého papíru zajistí měkkost, jemnost a vysoká odolnost proti protržení.

Nebělený toaletní papír

Tento typ toaletního papíru se vyrábí z recyklovaných papírových produktů. Díky zpracování je dokonalou ekologickou variantou, která je navíc cenově dostupnější než běžný toaletní papír. Není však tak měkký jako bílé varianty toaletních papírů.

RV toaletní papír

Pokud jste na cestách v obytném autě nebo karavanu je tento typ toaletního papíru ideální, a hlavně nutnou volbou. Toaletní papír pro obytné vozy je navržen tak, aby spolupracoval s rozkladovou chemií určené do WC zásobníků vašeho obytného vozu. Díky jeho používání nemůže nastat situace ucpání WC.

Sdílejte článek