Jak vybrat venkovní vánoční osvětlení? Pozor na mráz i sníh!

Řetěz na stromek nebo venkovní balkon? Při zajišťování venkovního osvětlení rozhodně nepoužívejte řetěz a světelné instalace pro vnitřní použití. Při osvětlení venkovních prostor je nutné používat certifikované produkty se stupněm krytí IP44, ale dobré je myslet i na elektrickou přípojku nebo možnost, že světla zapadají sněhem. Na místě je také vhodné používat časovač, aby světýlka nerušila sousedy v okolí.

Magie vánočních světel

Není nic kouzelnějšího než se procházet po městě, kde září světýlka všech barev a na zahradách zapadaných sněhem se objevují různé vánoční světelné dekorace, zvířata nebo sněhuláci. Ozdobit lze balkony pomocí světelných hadů, střechy ozdobit rampouchy nebo vchod do domu světelným závěsem. Možností je mnoho, nejdůležitější je ale promyslet druh světelné instalace a technicky vyřešit přívod elektřiny tak, aby nedošlo ke zkratu nebo zahrada nepřekypovala přívodními kabely.

Světelné dekorace na baterie

V odlehlejších koutech zahrady, na balkoně, střeše, ale také u komína, není možnost napájení do elektrické sítě. Vhodným řešením pro tato místa jsou světelné LED dekorace s napájením na baterie. Postačí umístit dekoraci na vhodné místo, připojit baterie a zapnout. Na bateriové napájení bývají zvířátka, andělíčci, hvězdičky nebo lampičky. Ty se dobře vyjímají na schodech u vchodových dveří nebo balkonech, kde jsou baterie kryté stříškou. Obdobně lze postavit tyto světýlka do květníku, aby bylo pouzdro s bateriemi chráněné před vlhkostí nebo sněhem.

Čtěte také: S těmito 5 triky se vaše koupelna bude lesknout jako nová

Pozor na přívodní kabel i načasování svícení

U instalací, světelných dekorací a řetězů, kterými chcete ozdobit venkovní prostory, dbejte na to, aby se jednalo o produkty se stupněm krytí IP44 a možností použití venku. V opačném případě by mohl sníh a vlhkost, ale také mráz zařízení poškodit a mohlo by dojít ke zkratu. Kromě vodotěsnosti dekorace musíte před zdobením zajistit také přívod elektřiny. Zásuvka musí být vodotěsná a určená pro venkovní použití, obdobně prodlužovací kabel. Ten musí být také dostatečně dlouhý, což může být problém při zdobení stromů, keřů nebo střechy. V neposlední řadě nezapomeňte na sousedy, kterým se mohou zdát světýlka kouzelná pouze do doby, než půjdou spát. Načasujte proto svícení jen na dobu, kdy lidé v okolí ještě nespí a nebudou je světelné instalace rušit.