Jak vyčistit zásobník pračky pomocí třech ingrediencí?

Zásobník pračky na prací prášek a aviváž je důležitou součástí tohoto přístroje. Na rozdíl od ostatních částí pračky ho ale jen málokdy čistíme a možná i předpokládáme, že se vlivem prášku nebo pracího gelu vyčistí sám. To ale není pravda – i zde se mohou vytvořit nečistoty, které způsobí, že pračka nebude správně fungovat. Jak tedy zásobník vyčistit pomocí domácích prostředků?

Čistěte ho po každém praní

Zásobník pračky čistěte po každém praní. Nejlepší je ho vyjmout, opláchnout a opět vložit do pračky. Pokud nemáte moc času, nechte ho alespoň otevřený, aby vyschnul a vyvětral se. Pokud se rozhodnete pro důkladnější čištění, které je rovněž čas od času potřeba, můžete si vzít na pomoc aceton nebo kyselinu octovou. Tyto látky ale mají tu nevýhodu, že v dlouhodobém horizontu rozpouští plast a mají nepříjemný, ostrý zápach, kterého se budete jen těžko zbavovat.

Jak na čištění?

Mnohem lepší je používat peroxid vodíku, který máme běžně v domácí lékárničce. Poradí si i s náročnými skvrnami a plastový zásobník vybělí bez toho, aby ho poškozoval. Na vyčištění celého zásobníku budete potřebovat asi 50 ml peroxidu vodíku, tří lžíce jedlé sody a mýdlo na praní. Jak si směs připravíte?

Čtěte také: Už mě ani nenapadne vyvařovat utěrky: Jednoduchou fintu mi poradila paní kuchařka ze školky – kdo nezkusí, neuvěří!

Nejdříve vezměte prázdnou plastovou lahev a nalijte do ní odměřený peroxid. K němu přidejte jedlou sodu a najemno nastrouhané mýdlo. Vše důkladně míchejte tak dlouho, než se mýdlo rozpustí. Výsledná směs by měla pěnit. Zásobník vyndejte z pračky, vložte ho ideálně do umyvadla a zubním kartáčkem na něj nanášejte směs. Nechte půl hodiny působit.

Pořádně zásobník opláchněte

Po uplynutí této doby otřete všechny části zásobníku vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Použít můžete i zubní kartáček, kterým otřete těžko dostupná místa. Toto čištění není složité a nezabere vám ani mnoho času nebo námahy. Po oplachu nechte zásobník pořádně vyschnout a až poté ho zasuňte zpět na místo. Pokud vám zbyl čisticí prostředek, skladujte ho na chladném a temném místě.

Pokud si chcete čištění zásobníku pračky ušetřit, je možné lít prací gel přímo do bubnu pračky k prádlu, případně můžete používat speciální kapsle s pracím prostředkem. I aviváž můžete přidávat rovnou do bubnu namísto do zásobníku. Takto se nebudou zbytky prostředků v zásobníku usazovat. Na čištění bubnu pračky pak použijte klasický ocet, který dezinfikuje a čistí materiál. Pamatujte, že jedině čistá pračka vám zaručí důkladně vyprané a provoněné prádlo.