Vaše stará žehlička už neplní svůj účel jako dřív? Nebo má na žehlicí ploše napálenou látku? Nemusíte ji vyhazovat, stačí ji jen pořádně vyčistit. Potřebovat na to budete jen pár běžných produktů. Moderní žehličky už mají samočisticí funkce, které vám usnadní práci, ale i tak je vždy dobré žehličku vyčistit ještě manuálně. Jak tedy na spáleniny a vodní kámen?
Ocet zatočí s vodním kamenem
Obyčejná voda v napařovacích žehličkách vede k tvorbě vodního kamene. Ze žehličky se uvolňuje hnědá tekutina, která kontaminuje oblečení a ničí ho. Nejprve smíchejte vodu a běžný stolní ocet ve stejném poměru. Nalijte tuto tekutinu do žehličky, postavte ji svisle a jednoduše zapněte. Nechte deset minut působit a odpařovat tekutinu. Poté do nálevky nalijte obyčejnou destilovanou vodu a postup opakujte.
Pokud to nepomůže, vezměte sáček kyseliny citronové a rozpusťte ho ve sklenici teplé vody. Opakujte stejný postup jako při řešení výše. Jako poslední krok naplňte nádrž minerální vodou sycenou oxidem uhličitým, a ještě jednou opakujte odpařování. Abyste předešli dalším problémům, nepoužívejte vodu z kohoutku, ale filtrovanou nebo převařenou vodu. Preventivně nádrž vyčistěte jednou za dva týdny nebo podle frekvence používání.
Napáleniny odstraní jedlá soda nebo zubní pasta
Pokud vás trápí znečištěná žehlicí plocha, smíchejte jedlou sodu a ocet do husté pasty. Tuto směs naneste na skvrny a poté otřete čistým hadříkem. Podobně můžete použít také zubní pastu, kterou po ploše žehličky rozleštíte a následně otřete. Dále se dá použít také voda smíchaná s octem ve stejném poměru. Zapněte žehličku na minimální výkon a vatovým tamponem namočeným ve směsi otřete všechny otvory.
Pokud se vám stále nedaří zbavit se skvrn, nasypte na plát alobalu trochu soli. Zapněte žehličku na nejnižší výkon a sůl jednoduše přežehlete. Pokud máte na žehlicí ploše zbytky napálené látky, navlhčete hadřík do acetonu a otřete povrch. Pro prodloužení životnosti žehličky jednou za čas otírejte žehlicí plochu měkkou houbou namočenou v mýdlovém roztoku.