David Hampl
29 března, 2022
, ,

Čím více se blíží jaro, tím více mnoho z nás přemýšlí nad tím, co vysadíme na zahrádce, na balkoně nebo jen tak za parapet. Už se těšíme na teplejší počasí a na to, jak bude příroda znovu v rozkvětu. A samozřejmě se také těšíme na jedno z nejoblíbenějších a nejzdravějších druhů ovoce – na jahody. Víte, jak si ho vlastnoručně a jednoduše vypěstovat?

https://en.newsner.com/

Proč pěstovat právě jahody?

Jahodníky nejen vypadají v zahradě krásně, ale také nás zásobí chutnými plody. Pouhých osm jahod zprostředkuje denní doporučenou dávku vitamín C, který „nakopává“ imunitní systém a pomáhá tvorbě důležitých částí těla, například krevním cévám a svalům. Také pomáhá tělu získávat železo z rostlinné stravy a je to silný antioxidant, který bojuje s volnými radikály způsobujícími srdeční onemocnění a rakovinu.

Speciální vybavení, které obchody na pěstování jahod prodávají, mohou být ale velmi drahé. Naštěstí existuje poměrně levná a stejně efektivní alternativa, a to koš na prádlo. Použít samozřejmě můžete i jakoukoliv jinou nádobu s dírami. Dále budete potřebovat igelitový pytel na odpadky a plastovou trubku. K vysázení jahod je ideální březen a duben.

https://en.newsner.com/

Postup je jednoduchý

Vezměte nádobu, kterou jste si pro tento účel zvolili, a vyložte ji igelitovým pytlem s několika otvory. Do plastové trubky vyvrtejte po celé délce několik otvorů. Zapíchněte ji do středu koše na prádlo a zasypte substrátem, do něhož vysadíte sazenice jahod tak, aby vyčnívaly skrz otvory v koši. Trubkou pak budete jahody zalévat. Tak zajistíte, že voda dosáhne ke kořenům a umožní jim dýchat.

Igelitový pytel ještě zajistěte kolíčky nebo klipsy. Použít můžete i starý jutový pytel. Takto osázený koš umístěte na slunečné místo a pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách neusadili škůdci, kteří mají jahody velmi rádi. Případně odstraňte napadené listy. Takto vysázené jahody budou nejen vypadat působivě, ale zaberou méně místa.

https://en.newsner.com/

Zdroj: https://newsner.com

Sdílejte článek