Jaká volně prodejná léčiva je dobré mít v lékárničce pro vaše děti?

Pokud máte děti, ujistěte se, zda máte doma nezbytné věci pro jejich prvotní ošetření. Nepřekvapí vás pak ani rýmička, ani malé zranění.

Léky bez předpisu, které by neměly doma chybět

Mezi základní léky bez předpisu, které by v žádné domácnosti s dětmi neměly chybět, patří například základní antipyretika. U nejmenších dětí bývají ve formě čípků či sirupů. U větších dětí lze přejít k pastilkám. Vhodné je mít doma také dezinfekce a náplasti. Dezinfekce určené malým dětem přitom vůbec neštípou. Nezapomeňte také na léky proti průjmu – zvolte nejlépe takové, které jsou určené přímo pro děti a dají se například rozpustit v tekutině.

Čtěte také: Recept na znojemské okurky jednoduše? Tento je pravou volbou

Volně prodejná léčiva vhodná pro děti

Na trhu existuje spousta léků vhodných pro děti. Dobré je mít vždy doma nějaké léky proti alergii a masti proti svědění, pro případ poštípání hmyzem. Mezi volně prodejná léčiva určená pro děti patří také speciální sirupy proti kašli nebo kapky proti rýmě. Je přitom vhodné si ohlídat, pro jakou věkovou hranici dětí jsou určeny. Existují přípravky vhodné již pro miminka, některé léky či vitamíny jsou ale u dětí doporučeny například až od tří let.

Jak volně prodejné léky doma skladovat

Ideální je dávat lékárničku vždy na stejné místo. Pokud máte malé děti, je více než vhodné kufřík s léky uzamknout, aby nedošlo k nechtěnému požití léků dětmi. Některé volně prodejné léky stačí skladovat na temném a suchém místě, pro jiné musíte vyčlenit místo v lednici. Vždy si před užitím léku zkontrolujte expirační dobu, prošlé léky ztrácejí na účinnosti a mohou způsobit nežádoucí potíže. Ujistěte se také, zda máte k lékům uschován i příbalový leták s informacemi o užívání daného léku.

Vhodné je lékárničku alespoň jednou ročně zkontrolovat, vyřadit prošlé léky a dokoupit chybějící léčiva.