Jaké jsou hlavní příznaky zápalu plic? Nepodceňte je a včas vyhledejte lékaře

Pneumonie je lékařský výraz pro zápal plic. Toto onemocnění se může objevit samo o sobě, nebo může být komplikací způsobenou novým typem koronaviru. V každém případě je to ale vážný stav, který je třeba urychleně a odborně léčit, jinak hrozí vážné následky.

Kterým příznakům je potřeba věnovat zvýšenou pozornost?

Příznaky

Mezi typické projevy zhoršené funkce plic nebo jejich zánětu patří:

Čtěte také: Trápí vás svědění uší? Takto snadno se jej zbavíte

  • zvýšená tělesná teplota
  • přítomnost kašle
  • potíže s dýcháním
  • slabost
  • bolest hlavy
  • bolest na hrudi
  • bledá nebo jemně namodralá kůže

Je důležité sledovat stav svého těla a v případě podezřelých příznaků okamžitě vyhledat lékaře.

Je potřeba vědět také to, že zápal plic je silně nakažlivý. Infekce se šíří vzduchem nebo dotykem. Nejvíce nakažlivý je nemocný člověk tehdy, když úporně kašle. Je tedy nutné nemocného izolovat a snažit se nepřicházet s ním do kontaktu. Inkubační doba u bakteriální pneumonie trvá 1 až 3 dny, u virové 4 až 6 dní.

Jak probíhá léčba?

Léčba zápalu plic může trvat 2 až 3 týdny ale celková rekonvalescence zabere klidně i měsíc. Léčba závisí na mnoha faktorech – klíčový je původ onemocnění, stav pacienta, jeho věk a přítomnosti jiných onemocnění. Většinou se však zahajuje léčba antibiotiky, ale pokud nezaberou, využívají se i jiné typy léků. Nesmírně důležitý pro efektivní léčbu je však také klid na lůžku – s mírně vyvýšenou hlavou a trupem. Je nezbytné dbát na správný pitný režim, který pomůže zlepšit odkašlávání.

Neberte jej na lehkou váhu

Zápal plic je vážné infekční onemocnění, jehož závažnost by se v žádném případě neměla podceňovat. Do nejohroženější skupiny patří novorozenci, kojenci, starší lidé, nemocní upoutaní na lůžko a lidé s oslabenou imunitou. Léčba včasně diagnostikovaného zápalu plic u jinak zdravého dospělého bývá obvykle velmi úspěšná a pacient dále žije bez následků. U neléčených pacientů však může dojít k trvalému poškození plicní tkáně, snížení funkce plic nebo zhoršení původního onemocnění.