Jarní závitky si můžete snadno připravit i doma

Asijská kuchyně, tedy například čínská, indická či vietnamská, patří v České republice již řadu let k velmi oblíbeným. Mnozí do asijských restaurací chodí pravidelně nejen například v obědové pauze během pracovního týdne, ale také na večeři s přáteli. Některé pokrmy asijské kuchyně ale nejsou na přípravu nikterak složité, a můžete si je proto připravit i vy sami doma. Jedním z příkladů jsou i oblíbené jarní závitky neboli chun kun, které jsou typické zejména pro kuchyni čínskou.

Výhodou jarních závitků je to, že jsou velmi lehké, a můžete je tak servírovat například jako předkrm v případě slavnostnější večeře, nebo jako hotový pokrm. Kromě toho navíc neobsahují žádné maso, a jsou tak vhodné i pro vegetariány. Základem pro jejich přípravu je rýže nebo kukuřičná mouka. Náplň závisí jen na vaší fantazii a chuťových preferencích, neboť plnit se dají téměř čímkoli. Pokud chcete vyzkoušet uvařit si něco neobvyklého, můžete se inspirovat naším receptem.

Co bude na přípravu jarních závitků potřebovat?

Na přípravu jarních závitků si připravte dvě čajové lžičky oleje, dvě čajové lžičky octa, jednu čajovou lžičku kukuřičné mouky, sedm kusů rýžového papíru, jednu polévkovou lžíci mouky na smažení, jednu čajovou lžička mletého černého pepře a sůl dle chuti. Klasická náplň jarních závitků se obvykle připravuje z následujících ingrediencí: jedné mrkev, dvou stroužků česneku, jednoho šálku zelí, jedné čajové lžičky cukru, jedné čajové lžičky sójové omáčky, dvou čajových lžiček chilli omáčky, čtyř gramů zázvoru a několika stébel pažitky.

Čtěte také: Stačí jediný pohyb a odstraníte šlachy z kuřecích prsou

Jak správně postupovat?

Prvním krokem je najemno nasekat česnek, pažitku a zázvor, ty následně vložte na pánev s trochou oleje a duste přibližně po dobu jedné minuty. V mezidobě si nastrouhejte mrkev a zelí a přidejte je do pánve k orestování. Na závěr přidejte cukr, pepř, sůl, chilli omáčku, ocet a sójovou omáčku. Směs následně důkladně promíchejte. Posledním krokem je přidání kukuřičné pasty. Poté směs odstavte z ohně.

Připravte si jeden rýžový papír a do jeho roku následně vložte jednu polévkovou lžíci připravené náplně. Papír zatáhněte a pevně přeložte přes špičku každého listu tak, aby se náplň dostala doprostřed. Poté přeložte boky a pokračujte tak, aby vám vznikl závitek nebo rolička. Před smažením posypte rohy troškou mouky a následně na pánvi smažte do zlatova. Pokud dáváte přednost pečení, můžete jarní závitky stejně jednoduše připravit i v troubě. Pečte je při teplotě sto šedesáti stupňů. Nejlépe závitky chutnají se sladkokyselou omáčkou.