Je stejná ztráta psa jako milované osoby? Lékaři říkají, že stoprocentně ano. Jaké pocity člověk prožívá a co se s ním děje? Máte za sebou stejnou situaci a dokážete názor lékařů potvrdit? -
Menu

Je stejná ztráta psa jako milované osoby? Lékaři říkají, že stoprocentně ano. Jaké pocity člověk prožívá a co se s ním děje? Máte za sebou stejnou situaci a dokážete názor lékařů potvrdit?

Jaký je nejoblíbenější domácí mazlíček? Je to stoprocentně pes, který je nejenom hlídačem, ale často i velikým kamarádem celé rodiny. I proto jeho případná ztráta zasáhne každého, koho byl kamarádem. Skupina vědců se rozhodla prozkoumat lidské pocity a srovnat si, jak se člověk vypořádá s odchodem blízkého člověka a jejich psa. Na co se přišlo?

Utěšování nepomáhá

Komu někdy zemřel pes, ten se setkal s názory typu „hleď dopředu“, nebo „musíš žít dále“, či dokonce „vždyť to bylo jenom zvíře“. Ani jedno z toho ale reálně nijak nepomůže. Jsou zde jasné pocity smutku, které nelze ani zastavit, ani omezit. To je dokonce i názor zkušených lékařů z oblasti psychologie. smutek ze ztráty se těžko potlačuje.

Smrt zvířete může být i horší

V rámci výzkumu se dokonce potvrdil fakt, že někteří lidé vnímají ztrátu svého psa více, než ztrátu milované osoby. Vše je samozřejmě individuální a hraje roli to, kdo to byl, jak nám byl blízký, kdy odešel či jak odešel. To stejné platí i o psech. Každý z nás je individuální a někdo má větší pouto k lidem, jiný zase ke zvířeti.

Lékaři pozorovali stejné chemické reakce

Když se na vše podíváme také z vědeckého hlediska, tak je třeba říci, že v mozku člověka se uvolňují stejné hormony při smrti zvířete, jako při smrti člověka. Dochází tak ke stejným chemickým reakcím, které si následně interpretujeme jako určité pocity. Výsledkem zkoumání je tedy fakt, že stejný psycholog by měl umět pomoci při odchodu člověk, i psa.

Jaké jsou rady odborníků?

Zajímá vás, jak byste se měli zachovat, pokud vám zemře váš pes? V první řadě je třeba neměnit svůj život. Stále byste měli myslet na své povinnost a na vše, co musíte udělat. Také je třeba udržet si tvář. Řekněte to svým blízkým, kteří projeví lítost. Cizím lidem, například kolegům v práci však žádnou informaci nesdělujte.

Dále odborníci radí udržet si v životě určitou rovnováhu. Jak uvádí psycholožka Julie Axelrod, když odejde člověk, ale i domácí mazlíček, je rovnováha člověka narušena. Nejednou mu chybí činnosti, které dělal jak s člověkem, tak i se psem. Je jasné, že konkrétní čas je tím nejhorším, jelikož se v daný moment vybaví všechny vzpomínky. Zvláště, pokud měl někdo svůj život opravdu organizovaný.

Lidé si myslí, že je někde na blízku

Znakem toho, že se lidí se ztrátou špatně vyrovnávají je také to, že si myslí, že je jejich pes někde nablízku. Venku zaštěká jiný pes, vedle v místnosti vznikne hluk, nebo mají určitý sen. To vše v nich vzbuzuje pocit, že pes stále žije a že jim je na blízku. I to je problém, se kterým se lidé musí vyrovnat.

Pozor na pocity viny

Úplně nejhorší projevy jsou ty, které jsou spojeny s pocitem viny. Co tím chceme říci? pejsek nám uteče a je zabit. Nebo je nutné u lékaře ukončit jeho život. V tu chvíli se objeví výčitky typu „kdybych udělal něco jinak“. Zde je vyrovnání s odchodem pejska velmi problémové. Souhlasíte?

Líbil se vám článek?

Tisk
ZE ŽIVOTA

Kamera na chodbě zachytila velké drama. Na schodišti nebylo instalováno…

Kamery na chodbách jsou zde hlavně proto, aby hlídaly naši bezpečnost a aby mohly pomoci odhalit různé trestné činy, nebo…
ZE ŽIVOTA

Tato rodina moc chtěla psa. A tak se vydala do…

Mít psa není dnes až tak nic výjimečného. Někteří ho mají jako člena své rodiny, jiní ho mají zase jako…
ZE ŽIVOTA

Cyklista během svého výletu uviděl ležícího psa, který v zubech…

Muž se jel projet na kole a když vyjížděl tak rozhodně nečekal, co ho na jeho cestě potká. K čemu zde…
ZE ŽIVOTA

Jednoho dne uviděl muž své sousedy, jak vyklízejí svůj dům,…

Že se lidé stěhují třeba za partnerem nebo partnerkou, že se stěhují za prací, nebo třeba z bytu do domu, to…
ZE ŽIVOTA

Tyto děti se narodily předčasně a lékaři měli co dělat,…

Každé těhotenství by mělo v ideálním případě trvat kolem 9 měsíců. Bohužel se mohou objevit i komplikace a v tom případě dojde…
ZE ŽIVOTA

Tohle bylo opravdu šokující. Na kameru bylo zaznamenáno, jak velmi…

Zabezpečit dům tak, aby zde malým dětem nehrozilo nebezpečí, je důležitým úkolem každého rodiče. Přesto může stačit jenom malá chvilka…