Jediná osvědčená metoda, díky které klíště odstraníte: Rychle, jednoduše a hlavě bezpečně – jinak byste to dělat neměli!

Na rozdíl od jiných druhů hmyzu představuje kousnutí od klíštěte mnohem větší nebezpečí, přestože je primárně nebolestivé a mnohdy si ho všimneme až po delší době. Klíšťata jsou však přenašeči dvou velmi závažných onemocnění, která mohou zanechat na vašem zdraví trvalé následky. Jedná se o:

  • encefalitidu
  • lymeskou boreliózu

Obě tyto nemoci mají velmi dlouhou rekonvalescenci a náročnou léčbu, zejména s ohledem na časové hledisko. Existuje však několik účinných metod, kterými lze i v případě, že si klíště donesete z procházky domů, minimalizovat rizika rozvoje těchto onemocnění.

Odstranění klíštěte

Na klíštěti je ihned poznat, zda už na vás nějakou dobu parazituje, nebo se přisálo teprve nedávno. Po krátké době je klíště obvykle stále hladové, a je tedy drobné až neznatelné. Pokud je přisáto delší dobu, bude nafouklé a o poznání větší. Klíště je vždy potřeba ihned odstranit – k tomu se používá nejčastěji pinzeta, je však možné použít také nit nebo speciální nástroje, které jsou běžně dostupné v lékárně. Vždy je potřeba postupovat pomalu a dostat z pokožky klíště celé včetně hlavičky. Nevytahujte jej celé najednou, aby nedošlo k jeho přetržení. Po odstranění klíštěte ránu vydezinfikujte.

Čtěte také: Neuvěřitelná holubí cesta v Česku. Píše se o ní už i v Americe

Jaká je prevence lymeské boreliózy

Najdete-li na svém těle klíště, je prvním krokem prevence chorob jej ihned odstranit, a to celé včetně hlavičky. Lymeskou boreliózou vás může nakazit pouze asi 25 % klíšťat, přičemž k tomu, aby ji přenesla na člověka, potřebují být zakousnutá přibližně 36 hodin. Pokud se vám podaří klíště odstranit v tomto intervalu, je pravděpodobnost, že se nakazíte velmi nízká. Přesto se však doporučuje nasadit jednu dávku antibiotik, která by měla být nasazena do 72 hodin.

Jak předcházet kousnutí klíštěte

Nejlepší prevencí proti klíšťatům je nošení vhodného oblečení. Chystáte-li se do přírody, oblečte si dlouhé kalhoty a pevné boty. Klíšťata skáčou na člověka z trávy a po uchycení na látce hledají způsob, jak se dostat k pokožce – čím více překážek jim postavíte, tím je méně pravděpodobné, že se jim to podaří. Po návratu se vždy důkladně překontrolujte včetně pokožky hlavy. To samé platí pro děti a domácí mazlíčky, které jsou pro klíšťata také oblíbenými cíli.