Jedlá soda není jenom na pečení. Hodí se v celé domácnosti

Jedlá soda patří k nejuniverzálnějším pomocníkům, které v domácnosti můžete najít. Využít ji lze při vaření, čistění, zdravotních komplikacích i v kosmetice. Dnes si přiblížíme situace, při kterých by se vám soda v domácnosti mohla také hodit, ale které nejsou tak známé.

Jedlá soda a luxování

Kromě skvělých čisticích účinků jedlá soda také výborně pohlcuje pachy. Toho lze využít v domácnosti při mnoha nejrůznějších situacích. Typicky při luxování. Mnoha lidem totiž vadí specifický pach, který vysavač při vysávání vydává. V tomto případě stačí trochu sody jednoduše nasypat do prachového sáčku vašeho vysavače a luxování se rázem stane mnohem příjemnější činností. Po zápachu nebude ani památky. Podobně můžete jedlou sodu nasypat rovnou na koberec, například pokud vám ho znečistili domácí mazlíčci či malé děti, a následně sodu vyluxovat. Koberec bude bez zápachu.

Jedlá soda a odpadkový koš

Stejných vlastností, tedy pohlcování pachů, můžete využít také v souvislosti s odpadkovým košem. Vzhledem k tomu, jaké rozmanité nečistoty a zbytky do odpadkového koše vkládáme, není překvapením, že odpadkový koš tak zvaně nevoní. Často se doporučuje pravidelné mytí koše zevnitř i zvenku octem, pro zamezení zápachu v průběhu jeho používání můžete na dno koše nasypat malé množství jedlé sody. Jedlou sodu můžete bez obav přisypávat například také do toalet pro kočky či jiná domácí zvířata, uvidíte, že charakteristický zápach během krátké doby zmizí.

Čtěte také: Jak si připravit růže na zimu? Najděte jim skvělý úkryt

Jedlá soda a bytový textil

Jedinečné kombinace skvělých čisticích schopností a pohlcování pachů můžete využít také při čistění rozmanitého bytového textilu, například čalouněné sedačky, křesla či židlí. Opět stačí jedlou sodou nábytek či doplňky jako polštářky a podobně posypat, rozetřít po povrchu pomocí hadříku či houbičky a na závěr vysát vysavačem. Vše bude krásně čisté a voňavé.