Jednoduchá metoda, jak efektivně vyčistit koberce

Většina domovů již nemá v interiéru koberec po celé místnosti. I přesto má menší běhouny doma většina lidí. Dodají pokoji nádherný vzhled, jedinečný doplněk a zároveň vám zahřejí nohy. Někdy také fungují jako skvělá zvuková izolace. V každém případě se musíte naučit, jak koberec správně a efektivně vyčistit. Nebojte se, nepotřebujete žádné chemické prostředky.

Jakmile máte doma děti, mazlíčky nebo nešikovného manžela, budete mít na koberci neustále skvrny. Koberec je zapotřebí pravidelně vysávat, abyste se zbavili velkých nečistit a prachu. Zároveň ho ale musíte jednou za čas také důkladně vyčistit a zbavit ho všech skvrn. Jedině tak vám bude každý den dělat radost a vydrží vám po velmi dlouhou dobu.

Shutterstock

3 domácí možnosti čištění koberců

Na trhu najdete obrovské množství chemických prostředků na čištění koberce. Většina z nich je poměrně drahá a plná chemických složek. Místo toho ale můžete zvolit něco mnohem lepšího. Vyzkoušejte tři domácí produkty, které vám pomohou se skvrnami i celkovým čištěním koberce. Použít můžete jedlou sodu, ocet nebo čaj. Řekneme vám, jak správně použít všechny tři produkty.

Čtěte také: Jak můžete během chvilky dezinfikovat houbu na nádobí?

Jedlá soda a sůl

Sůl a jedlou sodu smíchejte v poměru 1:1 a budete mít skvělý čisticí prostředek na koberec. Jednoduše tuto směs rozprostřete na celý koberec a nechte ji tam odpočívat. Můžete počkat klidně i půl hodiny. Potom ji vysajte pomocí výkonného vysavače. Tato metoda je ideální, když se chcete zbavit zápachu, absorbovaných pachů a potřebujete látku osvěžit po delší době každodenního používání.

Shutterstock

Ocet

Pro osvěžení i odstranění skvrn na koberci. Jednoduše vezměte ocet a jemný kartáček nebo houbičku. Skvrnu nebo celý povrch očistěte octem, počkejte 20 minut a potom ošetřenou plochu otřete suchým hadrem. Dávejte si pozor, abyste látku před čištěním pořádně vysáli vysavačem a také tuto metodu používejte pouze na vzorovaných a barevných látkách. Pro jednobarevné plochy se nehodí, protože ocet může ovlivnit barevné spektrum vláken a na jednobarevném koberci to bude vidět.

Čaj

Poslední možností je obyčejný čaj. Nesmíte ho ale používat na světlé tkaniny. Vlhké čajové sáčky (ne příliš mokré) položte na místa, kde máte skvrny. Nechte je tam působit, dokud nebudou zcela suché. Potom je jednoduše sundejte a vyhoďte do bio odpadu nebo na kompost. Místo, na které jste je položili, bude nádherně čisté a navíc čaj absorbuje pachy, které se absorbovaly do vláken koberce.

Bez ohledu na to, kterou z těchto metod si vyberete, musíte myslet na své bezpečí. Vždy používejte gumové rukavice a dávejte si pozor na to, kde produkt používáte. Ocet vám může některé povrchy i poškodit, a proto s ním zacházejte velmi opatrně. Každá z těchto metod je také určená pro trochu jiný problém. Na to musíte také myslet. V každém případě ale získáte nádherně čistý koberec!

Zdroj: irecept.cz