Chlupaté zelené či fialové plody angreštu jsou ceněné již od starověku a zmiňují jej také dokumenty ájurvédské medicíny, které doporučují využití celé rostliny angreštu včetně kořenů, listů i květů. Ačkoliv existují odrůdy keříkové i stromkové, nejzdravější plody mají právě ty druhé z nich. Ty jsou ostatně na zahrádkách daleko nejoblíbenější. V posledních letech se ale na srstnaté bobulky neprávem pozapomnělo. Kromě jiných účinků příznivých pro lidské zdraví je srstka nedostižnou zásobárnou vitaminu C.
Vitaminová bomba zlepšuje imunitu i náladu
Srstka angrešt nebo také srstka obecná je rostlina, která nese obvykle neobyčejně kyselé ovoce, nicméně některé odrůdy dokážou být dokonce i sladké. Je skvělý na výrobu džemů. Obsahuje totiž tak vysoké množství pektinu, že není třeba jej dodatečně nijak zahušťovat. Díky tomu si můžete uchovat toto báječné ovoce i na zimní období.
Zařadit angrešt na svůj pravidelný jídelníček se navíc bohatě vyplatí nejen díky jeho lahodné chuti, ale také pro velké množství vitamínů a minerálů, které jsou pro zachování tělesného i duševního zdraví velmi užitečné a často i klíčové. Nenápadná srstka obsahuje obrovské množství kyseliny askorobové, lékárníky přezdívané vitamin C, kterého v jedné bobulce dokáže být až kolem 500 miligramů. Pokud tedy potřebujete posílit svou imunitu a vlít pozitivní energii do žil, dejte si trochu angreštu a svět bude zase nádherný a zalitý sluncem.
Nejsilnější antioxidant světa
Odborníci se shodují na tom, že angrešt čili srstka je nejsilnějším antioxidačním činitelem na světě. Chrání tělo před působením volných radikálů, což jsou odpadní látky metabolismu, které ve větším množství dokážou spustit nádorové bujení. Látky v angreštu je ale odbourávají a tím tedy působí i proti vzniku rakoviny. Čistí ale celé tělo, včetně žilního systému, jater i ledvin a pomáhají rozpustit i ledvinové kameny. Tatáž funkce také pomáhá zlepšit činnost slinivky a snižuje hladinu cukru v krvi, čímž velmi účinně působí při léčbě cukrovky, což potvrdily i lékařské výzkumy.