Dobře si prohlédněte obrázek. Myslíte si, že je naprosto jasné, kdo má na něm přednost? Stejně jistí si byli všichni řidiči a přitom polovina z nich zjistila, že se mýlí! Protože je výsledek tohoto testu natolik zmatečný, rozhodli jsme se vám připomenout základy silničního provozu, které jste se kdysi dávno učili v autoškole.
Ještě předtím, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, prohlédněte si obrázek a řekněte, které auto má přednost. Mělo by vám to být jasné, pokud ne, tak si pořiďte knihu s pravidly silničního provozu a ihned si je zopakujte!
I když si myslíte, že znáte odpověď na tuto otázku, pro jistotu si přečtěte správnou odpověď, abyste se ujistili, že nezpůsobíte dopravní nehodu. Jak už jsme zmínili – asi 50 % všech řidičů zodpovědělo tuto otázku špatně!
Správné řešení:
Přednost má žluté auto.
Pokud jste odpověděli nesprávně, přečtěte si níže několik základních pravidel, s jejichž pomocí vám správné řešení objasníme.
- Křižovatka, která je řízena světelnou signalizací (semaforem) nebo policistou je považována za regulovanou.
- Světelná signalizace je nadřazena dopravnímu značení a značkám.
- Při odbočování vlevo (a to i při rozsvícení zelené na semaforu) musí dát řidič vždy přednost vozidlům, která jedou rovně z opačného směru a napravo.
- Pokud křižovatku řídí policista, pak jsou všichni účastníci silničního provozu (včetně chodců) povinni dbát jeho pokynů. Nedbají tak dopravních signálů semaforu ani značek – policista má vždycky přednost!
Pevně věříme, že se statistika neúspěšného zodpovězení na tuto otázku se vás netýkala. Pokud však patříte mezi ty, kdo zodpověděli špatně, pak se znovu zaměřte na pravidla silničního provozu, ať zbytečně neohrožujete zdraví své i všech, které kdy ve svém autě povezete.