Od babičky často slýchám o tom, jak se kdysi pralo v potoce ve studené vodě. Oblečení bylo navzdory všem nedostatkům čisté a krásné a já dodnes nedokážu pochopit, jak je to možné. Pak se začalo prát v teplé vodě ve vaně a dnes je v každé domácnosti pračka. Ta ale po čase přestane být dokonalá. Proč? Protože se jednoduše opotřebovává.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Aby se tak nestalo a pomohli jste jak své pračce, tak prádlu, naučte se používat tyto triky a bělost Vám bude oslepovat oči po každém praní. Pračku přece vymysleli na to, aby nahradila ruční praní a zároveň dovedla dílo k dokonalosti. Tak proč tohoto vynálezu nevyužít?
V první řadě vyčistit
Pokud chcete, aby Vaše pračka odváděla dokonalý výkon, pak se o ni musíte i starat. Chtít čisté prádlo, když je sama pračka špinavá a zanesená je opravdu utopie. Stejně jako očekávání, že pračka zůstane čistá, pokud se v ní perou špinavé věci. Je jedno, jestli máte pračku nejlepší značky, nebo nižší kvality. Zašpiní se obě, a tak se musí obě vyčistit.
V první řadě nezapomínejte nechávat na pračce stále otevřená dvířka. Přinejmenším po praní, dokud se pračka zcela nevysuší, ale doporučuje se neustále. Při zavřených dvířkách se uvnitř hromadí vlhkost a vznikají neviditelné plísně. Po čase jsou viditelnější a po ještě delší době je s nimi problém.
Elastické gumy v okolí dvířek jsou semeništěm nečistot a hromadění plísní. Teplo se v nich udrží nejdéle, a tak si tam milé plísně sedí, množí se a pračku znečišťují. Jednou za týden nebo dva nezapomeňte tyto gumičky přetřít hadrem, ideálně s prostředkem na čištění koupelny, nebo ideálně se sodou. Poslouží lépe než prostředek na plísně, který Vám může gumičky rozleptat, a ani při pravidelném používání se nemusíte ničeho bát. Nepoužívejte čistidla na bázi chlóru, které mohou gumičku rovněž deformovat.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Alespoň jednou za měsíc vyčistěte i buben pračky. Houbu si namočte v roztoku sody smíchaným s kyselinou citronovou a jemně s ním vytřete buben. Stejně opatrně vytřete i okolí dvířek a samotná dvířka, na které se často usazuje vodní kámen.
Tvrdší usazeniny vyčistíte roztokem z octa a vody, který je levný a nejúčinnější ze všech. Nařeďte si ho v poměru 1:2 a hadříkem třete místa, kde se usazeniny a vodní kámen drží.
Většina pracích prostředků se skládá z hořečnatých a vápenatých solí, na které nejlépe účinkují organické, případně anorganické kyseliny. Pomozte si kyselinou citronovou nebo opět obyčejným octem. Pračka sice nebude vonět po fialkách, no ocet sám po pár minutách vyprchá. Za to čistou ji budete mít, jako když jste si ji přinesli z obchodu.
Chcete-li pračku vyčistit i zevnitř, nasypte do dávkovače na prací prostředek kyselinu citronovou v takovém množství, jaké dáváte do dávkovače při běžném praní plné pračky prášek na praní. Pusťte prázdnou pračku na nejvyšší teplotní program a nechte ji pročistit kyselinou.
Dávkovač lze vyčistit i manuálně a to pomocí octa, kyseliny a jedlé sody, které si poradí i s takovými nečistotami. A bez následků. Kombinace sody a octa je vynikající i na odstraňování rzi. Namočte dávkovače touto směsí a nechte ji působit 30 minut, v horším případě i několik hodin. Dávkovač bude jako nový.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Čištění vyžaduje i filtr z pračky, naštěstí je to docela jednoduché. Musíte ho jen vybrat a namočit do roztoku sody a vody. Pod uzávěr ve spodní části pračky si dejte misku, protože když ho otevřete, pravděpodobně z něj vyteče voda. Víčko pod uzávěrem odšroubujte proti směru hodinových ručiček a z díry vyberte všechny nahromaděné vlasy, mince, vlnu, párátka a kopu jiných drobností. Věřte, že tam toho bude dost, přestože nebudete tušit odkud. Potom prostor vytřete roztokem sody a opět uzavřete.
Pokud se budete držet těchto zásad a pračku pravidelně čistit, pak se to odrazí i na barvě Vašeho prádla. Neexistuje hezčí pocit, než vědomí, že Vaše věci jsou v pořádku a v dobrém stavu.